Ten sylwester będzie krótszy. Naukowcy potwierdzają, że 2022 przyjdzie nieco wcześniej

Świętowanie sylwestra
W tym roku sylwester będzie krótszy
Źródło: Flashpop/Getty Images
Choć brzmi to jak żart z serii "którego dnia miesiąca w tym roku wypada sylwester?", naukowcy potwierdzają, że 2022 przyjdzie wcześniej, niż poprzednie lata. Winna jest temu nasza planeta, której obroty przyspieszyły.

Krótszy sylwester, wcześniejszy nowy rok

Według badaczy z Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia, 31 grudnia zakończy się o 65 milisekund wcześniej. Oznacza to teoretycznie, że będziemy mogli z przyspieszeniem otworzyć szampana.

Naukowcy wyjaśniają, że na 24 godziny składa się dokładnie 86 400 sekund. W 2021 roku jednak doba miała średnio o ok. 0,18 milisekundy mniej. W rezultacie bieżący rok skończy się wcześniej, niż dotychczasowe lata.

Wynika to z przyspieszenia obrotów Ziemi. Ta zmiana dynamiki w ostatnich latach jest o tyle fascynująca, że przez dekady planeta raczej zwalniała.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy badają serce Chopina
Naukowcy badają serce Chopina
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji

Czy czeka nas przestawianie zegarów?

Jeżeli tendencja ta się nie zmieni, bardzo możliwe, że będziemy zmuszeni zmienić uniwersalny czas koordynowany, odmierzany przez zegary atomowe. Byłby to precedens. Od czasu ustanowienia UTC w 1972 roku dodawano do niego wyłącznie sekundy przestępne, na skutek niedokładnego wyznaczenia długości doby słonecznej i wynikającej z niej długości sekundy dziesiątki lat temu.

Skrócenie mijającego roku oczywiście nie da nam się realnie we znaki. Nawet, jeśli Ziemia nie zwolni i 2022 rok skończymy o całą sekundę wcześniej, to będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, aby zrealizować zapisywane właśnie postanowienia.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Flashpop/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości