Naukowcy sfilmowali niezwykle rzadką rybę. Macropinna microstoma widzi przez przezroczystą głowę [WIDEO]

kamera głęboko w ocenia
Poszukiwanie ryb głęboko w ocenie
Źródło: Humberto Ramirez/Getty Images

Głęboko w oceanach żyją stworzenia, o których nadal wiemy bardzo mało albo nic. Jednym z nich jest niezwykle rzadka ryba Macropinna microstoma. Ostatnio stało się o niej głośno w świecie nauki i przyrodniczych ciekawostek.

Macropinna microstoma

Ryba została po raz pierwszy opisana w 1939 r., ale przez długi czas jedyne osobniki, z jakimi do czynienia mieli naukowcy, pochodziły z sieci rybackich, które niszczyły niezwykłe głowy tych stworzeń.

Poza tym można spotkać ją niezwykle rzadko. Dowodem tego jest fakt, że naukowcy z MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute) opuszczali zdalnie sterowany podwodny pojazd bardzo głęboko pod wodę 5600 razy, a udało im się zaobserwować ją 9 razy.

Ostatnio, na głębokości 650 m, naukowcom udało się nagrać film, dzięki któremu można przyjrzeć się tej wyjątkowej rybie w jej naturalnym środowisku. Szczególną uwagę zwracają jej niezwykłe cechy fizyczne. Macropinna microstoma ma półprzezroczystą głowę przypominającą hełm i zielone, cylindryczne oczy w jej środku. Otwory z przodu głowy, które wydają się oczami, służą do węchu.

Tej ryby nie można pomylić z niczym innym. (...) Wszyscy wiedzieliśmy, że to zdarzenie, które prawdopodobnie przytrafiło się nam po raz pierwszy i jedyny w życiu 

- powiedział Thomas Knowles, starszy akwarysta w Monterey Bay Aquarium, jeden z autorów filmu.

Macropinna microstoma. Po co jej przezroczysta głowa i zielone oczy?

Naukowcy z MBARI przypuszczają, że jedną ze strategii zdobywania pokarmu, jaką stosuje, jest podkradanie jedzenia rurkopławom. Kolonie rurkopławów składają się z osobników meduzowatych i polipów, które mają czułki z parzydełkami. Według badaczy prawdopodobne jest, że przezroczysta głowa Macropinna microstoma unika zetknięcia się z parzydełkami podczas żerowania w kolonii rurkopławów. Naukowcy zastrzegają jednak, że obecnie to tylko spekulacje.

Z kolei znajdujące się wewnątrz półprzezroczystej głowy oczy mają nietypową zdolność – ich pozycja może zmieniać się z poziomej na pionową. Dzięki temu ryba może obserwować nie tylko to, co znajduje się przed nią, ale przede wszystkim to, co pływa nad nią. Głębokość w której żyje, czyli 600-800 m to strefa stopniowo zmieniająca się w całkowity mrok. Zdaniem naukowców zielony barwnik oczu umożliwia jej odfiltrowanie światła słonecznego dochodzącego z powierzchni i skupienie wzroku na sylwetkach ofiar.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie