Szczepionka przeciwko starości
Profesor Toru Minamino z Uniwersytetu Juntendo i jego zespół zidentyfikowali białko występujące w starzejących się komórkach. Jego obecność stwierdzono u ludzi i myszy. Jest to niemetastatyczne białko B glikoproteiny czerniaka (GPNMB). Komórki te powiększają się z wiekiem.
- Chodzi o komórki niezdolne do dzielenia się, które utraciły swoją funkcję, ale które mogą wywoływać stany zapalne i wytwarzać utlenione pozostałości toksyczne dla organizmu – wyjaśnia paryski instytut Inserm. - Dlatego uszkadzają zdrowe komórki. To jest powód, dla którego funkcje z czasem ulegają pogorszeniu i pojawiają się pewne patologie związane z wiekiem. Należą do nich problemy ze stawami, osteoporoza, cukrzyca, utrata masy mięśniowe, osłabienie wzroku, słuchu, pracy serca i nerek.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Przełomowe badania
Wyniki badań opublikowano na stronie internetowej prestiżowego periodyku Nature. Dzięki zidentyfikowaniu białka naukowcy byli w stanie stworzyć szczepionkę peptydową opartą na aminokwasie. W założeniu badaczy ma ona umożliwić wytwarzanie przeciwciał: przyczepiają się one do starzejących się komórek, które są następnie eliminowane przez białe krwinki.
Wyniki testów przeprowadzonych na myszach są niezwykle obiecujące. Dzięki identyfikacji białka, naukowcy mogli oczyścić zablokowane tętnice u myszy, a następnie obkurczyć obszary dotknięte chorobą. Naukowcy zaobserwowali również u starszych zaszczepionych myszy wolniej postępujące zmiany w budowie kości w porównaniu z myszami, które nie były zaszczepione.
Celem stworzenia szczepionki nie jest efekt estetyczny i nie będzie ona ograniczała pojawienia się zmarszczek, ale zapobieganie wystąpieniu chorób pojawiających się wraz z wiekiem.
- Możemy oczekiwać, że zostanie ona zastosowana w leczeniu usztywnienia tętnic, cukrzycy i innych chorób związanych ze starzeniem się - twierdzi Toru Minamino. Na rynku dostępnych jest już kilka leków zwalczających starzejące się komórki. Wykorzystywane są między innymi jako środki przeciwnowotworowe. Zespół twierdzi jednak, że ich szczepionka powoduje mniej skutków ubocznych, niż znane już metody leczenia.
Zobacz także:
- Prowadzący Dzień Dobry TVN ze statuetką Osobowość Roku 2021. "To zawsze wielki kredyt zaufania"
- Na siłę przyśpieszała poród, by jej dziecko było Lwem. Dlaczego przywiązujemy wagę do znaków zodiaku?
- Skoki narciarskie: terminarz 2021/2022 - kiedy zawody Pucharu Świata?
Autor: Adam Barabasz
Źródło: medisite.fr
Źródło zdjęcia głównego: Johner Images / Getty Images