Profilaktyka zdrowia

Powstała szczepionka przeciwko starzeniu. To może być przełom w leczeniu wielu chorób

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
medisite.fr
Szczepionka na starzenie

Japońscy naukowcy testują na myszach szczepionkę, której celem jest wyeliminowanie komórek odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Jeśli próby się powiodą, może być to milowy krok w leczeniu cukrzycy, osteoporozy i chorób stawów. Pierwsze wyniki są obiecujące.

Szczepionka przeciwko starości

Profesor Toru Minamino z Uniwersytetu Juntendo i jego zespół zidentyfikowali białko występujące w starzejących się komórkach. Jego obecność stwierdzono u ludzi i myszy. Jest to niemetastatyczne białko B glikoproteiny czerniaka (GPNMB). Komórki te powiększają się z wiekiem.

- Chodzi o komórki niezdolne do dzielenia się, które utraciły swoją funkcję, ale które mogą wywoływać stany zapalne i wytwarzać utlenione pozostałości toksyczne dla organizmu – wyjaśnia paryski instytut Inserm. - Dlatego uszkadzają zdrowe komórki. To jest powód, dla którego funkcje z czasem ulegają pogorszeniu i pojawiają się pewne patologie związane z wiekiem. Należą do nich problemy ze stawami, osteoporoza, cukrzyca, utrata masy mięśniowe, osłabienie wzroku, słuchu, pracy serca i nerek.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Przełomowe badania

Wyniki badań opublikowano na stronie internetowej prestiżowego periodyku Nature. Dzięki zidentyfikowaniu białka naukowcy byli w stanie stworzyć szczepionkę peptydową opartą na aminokwasie. W założeniu badaczy ma ona umożliwić wytwarzanie przeciwciał: przyczepiają się one do starzejących się komórek, które są następnie eliminowane przez białe krwinki.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudniaŹródło: Dzień Dobry TVN

Wyniki testów przeprowadzonych na myszach są niezwykle obiecujące. Dzięki identyfikacji białka, naukowcy mogli oczyścić zablokowane tętnice u myszy, a następnie obkurczyć obszary dotknięte chorobą. Naukowcy zaobserwowali również u starszych zaszczepionych myszy wolniej postępujące zmiany w budowie kości w porównaniu z myszami, które nie były zaszczepione.

Celem stworzenia szczepionki nie jest efekt estetyczny i nie będzie ona ograniczała pojawienia się zmarszczek, ale zapobieganie wystąpieniu chorób pojawiających się wraz z wiekiem.

- Możemy oczekiwać, że zostanie ona zastosowana w leczeniu usztywnienia tętnic, cukrzycy i innych chorób związanych ze starzeniem się - twierdzi Toru Minamino. Na rynku dostępnych jest już kilka leków zwalczających starzejące się komórki. Wykorzystywane są między innymi jako środki przeciwnowotworowe. Zespół twierdzi jednak, że ich szczepionka powoduje mniej skutków ubocznych, niż znane już metody leczenia.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: medisite.fr

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images / Getty Images

Pozostałe wiadomości