Newsy

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus przez internet. "Nie warto zwlekać"

Newsy

Aktualizacja:
filadendron/Getty Images

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus od 1 czerwca 2021 r., trzeba złożyć wniosek. Osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty będzie to możliwe od 1 kwietnia.Wcześniej, od 1 lutego, można to zrobić drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie portale ułatwią wysłanie dokumentu on line.

500 plus - jakie zmiany

Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że w tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze.

Od 2021 r. prawo do świadczenia "500 plus" będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Składanie wniosków 500 plus przez internet

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

- Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku - podkreśliła minister Marlena Maciąg.

Wniosek złożony w okresie od 1 do 31 maja danego roku oznacza, że świadczenia za czerwiec i lipiec zostaną wypłacone nie później niż do 31 lipca tego roku. Z kolei wniosek złożony od 1 do 30 czerwca to wypłata przyznanego świadczenia za miesiące czerwiec, lipiec i sierpień maksymalnie do 31 sierpnia tego roku.

- Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Nie warto zwlekać - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Jak oceniła, "Rodzina 500 plus" to program, który "od kilku lat zmienia na lepsze życie polskich rodzin, a w dobie pandemii stał się gwarantem bezpieczeństwa dla wielu z nich".

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020, do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto 6,5 mln dzieci.

>>> Zobacz także:

18 stycznia górale otwierają swoje biznesy. "Panie prezydencie, zapraszamy na narty!"

Czy Polacy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19 w innym kraju UE?

Nowy banknot 1000 zł. Kiedy pojawi się w naszych portfelach?

Zobacz także: Czy rocznemu dziecku można wykonać test PCR? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości