Lek na COVID-19 zatwierdzony. Kiedy trafi na rynek?

Szczepionka przeciw COVID-19
Andriy Onufriyenko/Getty Images
Źródło: Moment RF
Sotrovimab - to nazwa leku, który można stosować w nagłych wypadkach COVID - 19. Zezwolenie na jego stosowanie wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).Preparat jest oparty na przeciwciałach klonalnych. Jak sugerują badania laboratoryjne, środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Kto może go stosować?

Lek na COVID - 19

Opublikowane w marcu przez firmy z siedzibami w Londynie i San Francisco wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85-proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tej terapii.

Jak informują w komunikacie obie firmy, Sotrovimab jest dostarczany w pojedynczych fiolkach jednodawkowych. Poszczególne fiolki i etykiety na opakowaniach kartonowych Sotrovimabu są wyraźnie oznaczone "Do użytku w ramach zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych".

Sotrovimab - dla kogo

Zgodnie z zaleceniami producentów leku, jest on przeznaczony do leczenia łagodnego do umiarkowanego Covid-19 u osób w wieku od 12 lat. Nie jest natomiast dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 lub wymagających tlenoterapii.

Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji. Producenci precyzują, że "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, wiążącej receptor białka wypustek".

GSK i Vir poinformowały, że terapia przeciwciałami będzie dostępna dla pacjentów z Covid-19 w nadchodzących tygodniach.

Sotrovimab podawany jest dożylnie w ilości 500 mg. Dostępny jest w postaci jałowego, bezbarwnego lub żółtobrązowego roztworu, niezawierającego środków konserwujących. Nieotwarte fiolki należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 st.C do 8 st.C. Lek powinien znajdować się w oddzielnych, oryginalnych pudełkach w celu ochrony przed światłem.

Na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przyspieszoną ocenę leku firm GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

Młody polski naukowiec i jego lek na COVID. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Nowe wieści w sprawie Wiktora, dla którego Filip Chajzer zebrał 9,5 mln złotych. "Trzymajcie się kochani"

Z przepracowania umiera rocznie ponad 745 tys. ludzi. Kto jest najbardziej narażony?

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości