Newsy

Sondaż: większość Polaków chce kar za brak maseczki. Ilu jest za powrotem dzieci do szkół?

Newsy

Maseczki sklep

Z badań przeprowadzonych przez "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że należy stosować kary względem osób, które nie mają nałożonej maseczki w sklepie czy w komunikacji publicznej. Natomiast połowa badanych negatywnie ocenia decyzję rządu o otwarciu szkół.

Poparcie dla kar za brak maseczek

W sondażu "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM poruszono kwestie związane z polityką informacyjną rządu w sprawie koronawirusa oraz noszenia maseczek.

Ponad 92 proc. ankietowanych deklaruje, że wie, jakie obostrzenia epidemiczne obecnie obowiązują w miejscu ich zamieszkania, a aż 95 proc. zapewnia, że zawsze zakłada maseczkę w sklepie czy jadąc komunikacją publiczną. Sporo osób – bo aż 80 proc. – popiera nakładanie kar za brak nałożonej maseczki w tych miejscach (przeciwnego zdania jest ok. 18 proc.)

- pisze "DGP".

Negatywna ocena decyzji dotyczącej otwarcia szkół

Wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że rząd zdecydował, że nie nałoży na szkoły nadzwyczajnych obowiązków – poza przestrzeganiem higieny, wietrzeniem pomieszczeń czy zmianą organizacji zajęć. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że rozporządzenia wskażą, jak zorganizować kształcenie na odległość, gdyby lokalnie i przez jakiś czas była konieczność wdrożenia takiej formy pracy.

Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają takie podejście rządzących. Okazuje się, że 51 proc. badanych ocenia je raczej źle lub zdecydowanie źle. Otwarcie szkół od września popiera tylko ok. 36 proc., zaś zdania nie ma 13 proc.

- czytamy w gazecie.

Ekspertów nie dziwią te wyniki.

Pamiętam badania dotyczące ocen różnych etapów odmrażania. Wynikało z nich, że powrót dzieci do szkół był ostatnią rzeczą, jaką badani dopuszczali w całej kolejności tego odmrażania. Stoi za tym przekonanie, że życie i zdrowie dzieci może być zagrożone

– komentuje Marcin Duma z United Surveys.

Wyniki sondażu w kwestii otwierania szkół skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.

Jesień stwarza w Polsce i na świecie duże wyzwania w zakresie organizacji, dlatego trzeba będzie na bieżąco oceniać ich wdrażanie i realizację, a także oceny społeczne w tym zakresie

– powiedział.

Policja sprawdza, czy nosimy maseczki. Zobacz wideo:

>>> Zobacz także:

Transport publiczny w czasie pandemii. "Ważne jest ograniczenie zagęszczenia pasażerów"

Sklepy nie będą obsługiwać klientów bez maseczek? Nowe prawo jeszcze w sierpniu

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości