Gazprom od środy wstrzyma dostawy gazu do Polski - przekazało PGNiG. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze. Co nas czeka?
Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski
Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz w rublach.
Jak przypomina tvn24.pl, Władimir Putin pod koniec marca podpisał dekret, zgodnie z którym od 1 kwietnia zagraniczni nabywcy muszą płacić za gaz w rublach. Według nowych rosyjskich przepisów "klienci, aby zapłacić za surowiec, będą musieli otworzyć konta rublowe w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku".
- Polska nie podda się szantażowi prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie płatności za gaz - przekazał Mateusz Morawiecki na początku kwietnia.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
W związku zagrożeniem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu GAZ-SYSTEM i PGNiG pozostają w stałym kontakcie i na bieżąco monitorują sytuację.
- Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków - czytamy w komunikacie.
Czy zabraknie gazu w polskich domach?
Anna Moskwa przekazała, że Polska jest gotowa na odcięcie od rosyjskich surowców.
- Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska.
Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76%. Nie zabraknie gazu w polskich domach.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) April 26, 2022
Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Od dwóch lat żyją bez ogrzewania i ciepłej wody
Czym ogrzewają Polacy?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest ciepło z sieci – 40 proc., na drugim miejscu jest węgiel kamienny (33 proc.), a na trzecim gaz ziemny. Natomiast w 2019 roku ogrzewanie gazowe było najpopularniejszym rodzajem ogrzewania indywidualnego stosowanym w nowych budynkach mieszkalnych. Zdecydowało się na niego 62,6 proc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Uciekli z Ukrainy do Polski i pracują w swoim zawodzie. Jak im się to udało? "Początki były trudne"
- Wstrząsające nagranie z Mariupola. "Niemowlęta śpią w plastikowych workach zamiast pieluch"
- Rosjanie zabili matkę i jej 3-miesięczną córkę. Zełenski: "To są po prostu skur***yny. Nie mam innych słów"
Źródło: tvn24.pl/pgnig.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adrian Rosu/Eyeem/Getty Images