Newsy

Coraz wyższe raty kredytów. Jest projekt ustawy, która ma pomóc kredytobiorcom

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta Wyborcza
wyliczanie rat kredytu przy komputerze

Rada Polityki Pieniężnej wprowadziła kolejne podwyżki stóp procentowych, co dla wielu osób oznacza znacznie wyższe raty kredytów lub niższą zdolność kredytową. Powstał projekt ustawy, której celem jest wsparcie kredytobiorców. Co zakłada?

We wtorek 8 marca Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejne podwyżki stóp procentowych - o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 3,5 proc. Wyższe stopy to większe koszty uzyskania kredytów i wyższe raty dla tych, którzy już kredyty spłacają. Aby wesprzeć te osoby, Nowa Lewica stworzyła projekt specjalnej ustawy. Dokument został złożony do marszałek Sejmu w lutym, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Projekt ustawy o pomocy dla kredytobiorców

Znaczenie tej ustawy wyjaśnił Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Dzisiaj tę ustawę trzeba przyjąć. Tak jak myśmy przez dwa dni przyjęli ustawę o pomocy dla uchodźców, tak dzisiaj, oprócz pomagania uchodźcom, musimy pomagać naszym obywatelom

Apeluje również do innych posłów i całych klubów sejmowych o porozumienie ponad podziałami w sprawie tej ustawy, a w konsekwencji pomocy dla Polaków obciążonych kredytami hipotecznymi. Spłatę rat zaczyna utrudniać sytuacja związana z inflacją i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

Warto podkreślić, że marcowa podwyżka jest już szóstą od października. Przed tą serią, ostatnia podwyżka stóp miała miejsce 11 lat temu, w 2011 roku.

Coraz trudniej spłacić kredyt

Ci, którzy jeszcze nie odczuli zmian w ratach swoich kredytów, odczują je niebawem. Banki aktualizują wysokości rat w oparciu o zaktualizowane stopy procentowe i WIBOR w cyklach kilkumiesięcznych (zwykle co 3 lub 6 miesięcy). Według danych zaprezentowanych przez Lewicę, średnia rata kredytu w kwocie 300 tys. zł wziętego na 25 lat, we wrześniu 2021 r. wynosiła 1440 zł, a w lutym 2022 r. - już 2070 zł. Podobne wyliczenia przedstawili ekonomiści.

Tomasz Trela zapowiada, że projekt trafi pod obrady Sejmu już na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w piątek 18 marca.

Jakie propozycje zawiera projekt ustawy, która ma chronić kredytobiorców?

W praktyce projekt jest nowelizacją obowiązującej ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. Po nowelizacji, w tytule ustawy byliby uwzględnieni nie tylko przedsiębiorcy, ale też zwykli konsumenci.

  • 300-500 zł dopłaty do miesięcznych rat kredytów hipotecznych przez okres co najmniej 12 miesięcy - ich wysokość miałaby być zależna od wysokości raty kredytu względem dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego. Z pomocy miałyby też móc skorzystać tylko te osoby, które kredyt hipoteczny wzięły na zakup swojego jedynego mieszkania.
  • zamrożenie trzymiesięcznego wskaźnika WIBOR - to właśnie on determinuje wpływ stóp procentowych na wysokość rat kredytów.

Według wyliczeń autorów projektu, wprowadzenie proponowanych rozwiązań kosztowałoby budżet państwa ponad 8 mld zł - ok. 3 mld zł w roku 2022 i ok. 5 mld zł w roku 2023.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości