Finanse i Praca

Nie jesteś w stanie spłacać kredytu? Ekonomista podaje konkretne rozwiązania

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nie stać mnie na kredyt - co robić?
Nie stać mnie na kredyt - co robić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową o 0,75 pkt. proc. Co robić, jeśli po kolejnej podwyżce zauważamy, że nie stać nas na spłatę kredytu? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział Maciej Samcik, ekonomista.

O ile wzrosną raty kredytu?

Za nami kolejna podwyżka stóp procentowych. Nic więc dziwnego, że kredytobiorcy martwią się o to, czy będzie ich stać, by spłacić raty.

- To będzie kilkaset złotych na każdym kredycie. Dla każdych 100 tys. jeden procent to jest 50 złotych więcej. Jeśli mamy 300 tys., to będzie 150 złotych więcej. (...) Jednak nie od razu, bo te oficjalne stopy procentowe nie mają znaczenia dla kredytu bezpośredniego. Dla kredytu ma znaczenie stawka WIBOR, która czasem wyprzedza te oficjalne stopy, a czasami je goni, więc to od nie zależy - tłumaczył Maciej Samcik.

Jak podkreślił ekonomista, banki raz na 3 lub 6 miesięcy zmieniają oprocentowanie kredytu. Dlatego podwyżkę odczujemy dopiero za pewien czas. - Wiele zależy od tego, jak wysoka będzie inflacja. Wysokość inflacji z kolei zależy od wojny, jakie będą ceny surowców, żywności. Przez jakiś czas inflacja będzie jeszcze wysoka. W związku z tym stopy procentowe też będą musiały iść w gorę - wyjaśnił nasz rozmówca.

Co zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić raty kredytu? Konkretne rozwiązania

Ekonomista podpowiedział, jakie są dostępne rozwiązania, jeśli nie stać nas na spłatę kredytu.

- Jeśli taka osoba ma kilka kredytów, to ten hipoteczny jest cały czas najtańszy. Raczej trzeba się skoncentrować na tym, aby pozostałe spłacić, bo są droższe albo je dorzucić do tego hipotecznego i mieć jedną ratę. To się nazywa konsolidacja kredytu. To jest jeden sposób. Drugi to taki, żeby wydłużyć okres spłaty kredytu. On sumarycznie będzie wtedy droższy, natomiast pojedyncza rata będzie niższa. Teoretycznie można też pomyśleć o refinansowaniu kredytu, czyli przeniesieniu go do innego banku, żeby był tańszy. Bo inny bank może mieć lepszą, tańszą ofertę - radził Maciej Samcik.

Zaznaczył, że banki chętnie pomogą nam z kredytem pod warunkiem, że spłacamy raty. - Gdy mamy niezapłacone dwie lub trzy raty, wpadamy w systemach bankowych do grupy "nierzetelny klient" i mogą nie chcieć z nami rozmawiać - ostrzegł nasz gość.

Na czym polegają wakacje kredytowe? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości