Plaga kradzieży
W październiku zeszłego roku w życie weszły nowe przepisy. Na ich mocy osoba, która wyniesie ze sklepu towar o wartości 800 złotych (wcześniej było to 500 złotych) nie popełnia przestępstwa, tylko wykroczenie. Zdaniem handlowców nowe regulacje sprawiły, że przypadków kradzieży jest coraz więcej.
Warto dodać, że tylko w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku liczba kradzieży, których wartość przekroczyła 500 złotych była aż o 40 proc. większa niż rok wcześniej. W przypadku wykroczeń (do 500 zł) odnotowano 20 proc. wzrost. W ocenie handlowców w ostatnim czasie problem jeszcze się nasilił.
Handlowcy apelują o zmianę przepisów
Członkowie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie - jak informuje serwis dlahandlu.pl - podają, że handlowcy nie potrafią zapanować nad kradzieżami. Zaapelowali do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o zmianę przepisów. W tym celu wystosowali specjalne pismo.
- Kradzieże w sklepach to plaga. Mamy w Północnej Izbie Gospodarczej przedstawicieli targowisk czy małych sklepów. Mówią oni wprost, że wysoka inflacja sprawiła, że ludzie po prostu więcej kradną. To jest przestępstwo, przedsiębiorcy muszą mieć możliwość obrony, a przepisy nie zmierzają w stronę niwelowania oszustw tylko przeciwnie. Apelujemy do Ministra Sprawiedliwości, by przywrócić karanie kradzieży od poziomu 500 zł – tłumaczyła cytowana przez portal Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Od kiedy waloryzacja emerytur w 2024 roku? Czy będzie 13. i 14. emerytura?
- Czy "Mieszkanie na start" opłaca się bardziej niż "Bezpieczny kredyt 2%"? "Mamy ograniczenia"
- Część osób będzie musiała wymienić dowody osobiste jeszcze w tym roku. Kogo dotyczy obowiązek?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/dlahandlu.pl
Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/Getty Images