Newsy

Oscary 2020 rozdane. Zobacz relację Ani Wendzikowskiej z czerwonego dywanu

Newsy

Aktualizacja:

"Parasite" jako pierwszy obraz nieanglojęzyczny wygrał w kategorii najlepszy film. Ponadto triumfował w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy, najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz oryginalny. 92. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się minionej nocy w Dolby Theatre w Hollywood. Niestety, statuetki nie otrzymało "Boże Ciało" Jana Komasy. Oscarową galę relacjonowała dla nas Anna Wendzikowska.

"Parasite" zdecydowanym zwycięzcą

Zwycięstwo "Parasite" Bonga Joon Ho było jedynym prawdziwym zaskoczeniem tej gali. Cała reszta statuetek trafiła w ręce tych, którzy typowani byli na faworytów.

Gorąca noc oskarowa zakończyła się, ale emocje trwają nadal. Mówi się, że to była dość nudna oskarowa noc, bo we wszystkich najważniejszych kategorie, kategoriach aktorskich wszystko zgodnie z przewidywaniami, dokładnie tak, jak obstawiali bukmacherzy

- mówiła wysłanniczka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

Tylko u nas: rozmowa Agnieszki Jastrzębskiej z Kingą Komasą. Zobacz rozmowę:

Oscary 2020 - najlepsi aktorzy

W kategoriach aktorskich zwycięstwem podzielili się: Renee Zellweger (najlepsza aktorka, "Judy"), Joaquin Phoenix (najlepszy aktor, "Joker"), Laura Dern (najlepsza aktorka drugoplanowa, "Historia małżeńska") oraz Brad Pitt (najlepszy aktor drugoplanowy, "Pewnego razu... w Hollywood"). Dla Dern, Phoenixa i Pitta są to pierwsze statuetki aktorskie w karierze. Pitt jako producent był już w 2014 laureatem Oscara za najlepszy film - "Zniewolony".

Owacje na stojąco dostał Joaquin Phoenix, który wygłosił, gorące, bardzo mądre, trochę polityczne, ale bardzo ważne społeczne przesłanie o tym, że powinniśmy się wyzbyć egoizmu i egocentryzmu

- opowiadała Anna Wendzikowska.

Laura Dern, odbierając statuetkę powiedziała, że to najlepszy prezent urodzinowy, jaki kiedykolwiek dostała. W poniedziałek obchodzi 53. urodziny. Jej rodzicami są aktorzy Diane Ladd i Bruce Dern i to właśnie im zadedykowała nagrodę.

Dzielę ją z moimi aktorskimi bohaterami, moimi legendami, Diane Ladd i Bruce'em Dernem. Jesteście świetni

- powiedziała Laura Dern.

Głównym przegranym okazał się "Irlandczyk" Martina Scorsese, który jako jedyny film nominowany w głównej kategorii nie zdobył ani jednej nagrody, mimo 10 nominacji.

"Boże Ciało" bez statuetki

"Parasite" został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Zgodnie z przewidywaniami, obraz Bonga Joon Ho zwyciężył w rywalizacji z "Bólem i blaskiem" Pedra Almodovara, "Nędznikami" Ladja Ly, "Krainą miodu" Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova oraz "Bożym Ciałem" Jana Komasy. Bong Joon Ho otrzymał także nagrody za najlepszy scenariusz oryginalny i za reżyserię.

Wcześniej południowokoreańska produkcja była wyróżniona m.in. canneńską Złotą Palmą i Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego oraz nagrodą BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny.

źródło: tvn24.pl

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: AFP

Pozostałe wiadomości