Newsy

Nowe godło 2020. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Newsy

Aktualizacja:
prezydent.pl

Nowe godło, krzyż w herbie i prezydencka flaga. Czy dojdzie do zmian? Projekt ustawy w tej sprawie ma ujrzeć światło dzienne po majowych wyborach prezydenckich.

Nowe godło Polski w 2020 roku

Złote nogi orła, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami – to zmiany, które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wprowadzić w polskim herbie. Jak podaje "Rzeczpospolita", projekt ustawy o symbolach państwowych ma ukazać się po majowych wyborach prezydenckich. Prace nad dokumentem toczą się od kilku lat, jednak w ubiegłym roku zostały przerwane. Centrum Informacyjne resortu przekonuje, że wciąż odbywają się konsultacje, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na wdrożenie nowych przepisów.

Krzyż w herbie?

Chodzi o pomysł zgłaszany przez heraldyków, czyli znawców herbów. Wg "Rzeczpospolitej", proponują oni, by na głowie orła pozostała korona bez krzyża, a dodatkowa, z krzyżem, wieńczyła tarczę herbową. Jak przyznaje prof. Marek Adamczewski, jeden z członków Komisji Heraldycznej, była ona mocno podzielona.

Gdy w przestrzeni publicznej pojawiły się sugestie, by orzeł miał koronę z krzyżem, część członków komisji zaproponowała, by zastanowić się nad sięgnięciem po wzór herbu z okresu I Rzeczypospolitej. W długim trwaniu na pieczęciach państwa polskiego była jedna korona na głowie orła otwarta, a druga nad tarczą zamknięta, oznaczająca suwerenność od innych potęg ówczesnego świata

– wyjaśnia prof. Adamczewski.

Własna flaga prezydenta

Pojawił się także pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi. Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która - tak jak w okresie międzywojennym - miałaby postać orła na czerwonej płachcie z dwoma obwódkami. Byłaby wznoszona tam, gdzie przebywa głowa państwa. Polski prezydent jest jednym z nielicznych na świecie, którzy swojej flagi nie posiadają.

Rzecznik rządu Piotr Müller nie zna szczegółów dotyczących prac nad tym projektem.

Wiem, że jakiś czas temu - i to od wielu lat, nie tylko w naszej kadencji - były kwestie związane z aspektami heraldycznymi naszego godła, bo niestety nasze godło nie spełnia podstawowych wymagań heraldycznych, które obowiązują

- powiedział Piotr Müller.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości