Nie żyje wybitna polska dziennikarka. "Poczucie humoru, klasa i erudycja"

Znicz i świeczka
Nie żyje Maria Oleksiewicz. Dziennikarka, krytyczka filmowa i eseistka miała 91 lat
Źródło: NurPhoto / Contributor/GettyImages
W sobotę, 12 października, zmarła wybitna polska dziennikarka Maria Oleksiewicz. Przez wielu była uznawana za nestorkę krytyki filmowej w Polsce. Miała 91 lat. O jej śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żałoba

DD_20220407_Ewart_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Nie żyje Maria Oleksiewicz. Miała 91 lat

O śmierci wybitnej dziennikarki poinformowało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

- 12 października, w wieku 91 lat zmarła Maria Oleksiewicz. Znakomita krytyczka filmowa, związana z miesięcznikiem "Kino" niemal od początku jego istnienia, ponad 40 lat związana z "Filmem". Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt twórczości (2019) - napisano w poście.

Dziennikarka nie została zapomniana przez dawnych kolegów, którzy oficjalnie ją pożegnali.

- Zostaną jej teksty, zostaną książki, ale przede wszystkim Misia zostanie w naszej pamięci jako niezwykła osoba. W pospiesznym świecie Misia zawsze umiała się zatrzymać. Uśmiechnąć. Miała niezwykłą klasę. [...] Miała w sobie pokłady życzliwości. Takiej bardzo zwyczajnej. I - mam wrażenie - ani krztyny zazdrości, zawiści, niechęci. Była pozbawiona jakichkolwiek złych uczuć - pisze Barbara Hollender, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa Filmowego w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

- Wspaniała pani Misia. Jestem szczęściarzem, że się poznaliśmy i wielokrotnie rozmawialiśmy. Niezapomniane spotkania. Poczucie humoru, klasa i erudycja - napisał o wybitnej krytyczce ks. Andrzej Luter.

Maria Oleksiewicz - kim była?

Maria Oleksiewicz, zwana przez przyjaciół i współpracowników Misią, urodziła się 14 lutego 1933 roku. Już w bardzo młodym wieku zdała sobie sprawę, że jej największą życiową pasją będzie kino. Po maturze postanowiła więc rozpocząć studia ze specjalnością "krytyka filmowa" na Uniwersytecie Warszawskim. Po ich ukończeniu kontynuowała naukę - podjęła studia podyplomowe Studio Filmowe w Instytucie Sztuki PAN.

W 1955 r. rozpoczęła karierę zawodową w redakcji magazynu "Film". W ciągu 40 lat kariery zawodowej zasłynęła zarówno jako wybitna krytyczka filmowa i dziennikarka, jak i osoba zawsze emanująca pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi. Była także autorką książek, między innymi opowieści o kulisach pracy nad filmem Jerzego Hoffmana, "365 dni 'Potopu'", a także biografii poświęconej Brigitte Bardot. W 2019 r. została uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

- Pozytywny wpływ na moje życie, osobowość i charakter mają filmy. Nigdy nie przestanę chodzić do kina - powiedziała w 2020 roku., podczas programu świętującego 125. rocznicę narodzin kina w Polskim Radiu.

Zmarła 12 października 2024 roku w Domu Opieki w Palmirach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości