Newsy

Badacze odkryli nowy wariant koronawirusa. Czy jest niebezpieczny?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
next.gazeta.pl
model koronawirusa
Yuichiro Chino/Getty ImagesBadacze odkryli nowy wariant koronawirusa

NeoCoV to nowy wariant koronawirusa odkryty przez naukowców z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk. Patogen jest spokrewniony z wirusem MERS i na razie szerzy się wśród nietoperzy. Jednak - jak ostrzegają badacze - jeśli zmutuje może zacząć atakować ludzi i wywołać śmiertelną chorobę.

Nowy wariant koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa nazwany przez badaczy NeoCoV został odkryty w Republice Południowej Afryki. Patogen jest blisko spokrewniony z wywołującym śmiertelną chorobę MERS-CoV. Przez ostatnie 10 lat w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Choć patogen szerzy się głównie wśród nietoperzy, to kolejne mutacje mogą sprawić, że zacznie atakować także ludzi. W ocenie badaczy - jeśli tak się stanie - NeoCoV będzie mógł wywołać śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę. W pracy opublikowanej na portalu bioRxiv (gromadzi on artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji) zauważono, że NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, czyli poprzez receptory komórkowe ACE2.

Jak groźna jest nowa mutacja wirusa?

Badacze z Wuhanu uważają, że przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV nie ochronią przed infekcją wywołaną przez NeoCoV. Czy faktycznie tak jest - to mają ustalić kolejne badania. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz innymi organizacjami ONZ "obserwuje i odpowiada na pojawiąjące się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/Getty Images

Pozostałe wiadomości