Naukowcy biją na alarm. W 2022 roku został pobity niechlubny rekord

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
theguardian.com

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Oceany jeszcze nigdy w historii pomiarów nie były tak ciepłe - jak w 2022 roku. Według naukowców z USA to niezbity dowód na to, że globalne ocieplenie postępuje w zatrważającym tempie. Przerażające skutki tego zjawiska odczujemy wszyscy.

Temperatura oceanów - globalne ocieplenie

Naukowcy od 1958 roku notują wzrost temperatury oceanów. Sytuacja pogorszyła się ponad 30 lat później, gdy zjawisko to zaczęło gwałtownie przyspieszać. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna opublikowała w poniedziałek (9 stycznia) w czasopiśmie "Advances in Atmospheric Sciences" dane dotyczące 2022 roku. Wynika z nich, że oceany jeszcze nigdy nie były tak ciepłe, jak teraz. Ponadto nagrzewają się szybciej niż któregokolwiek roku w ciągu ostatnich 2000 lat.

Ekologiczne rozwiązania

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Pomiar oceanów jest najdokładniejszym sposobem określenia, jak zanieczyszczona jest nasza planeta - powiedział cytowany przez serwis theguardian.com prof. John Abraham z University of St. Thomas w Minnesocie.

W październiku Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że ​​stężenie w atmosferze głównych gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu – osiągnęło rekordowe poziomy. - Zmierzamy w złym kierunku - powiedział wtedy szef WMO, prof. Petteri Taalas.

Skutki ogrzania oceanów

Temperatury powierzchni morza mają duży wpływ na pogodę na świecie. Cieplejsze oceany powodują zwiększenie ekstremalnych zjawisk pogodowych - intensywniejszych opadów, huraganów, tajfunów i powodzi. Cieplejsza woda również powoduje topnienie lodowców, podnosząc poziom mórz i zagrażając nadmorskim miastom.

- Cieplejsze oceany oznaczają rosnący potencjał opadów, jak widzieliśmy w zeszłym roku w Europie, Australii i obecnie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych - mówił prof. Michael Mann z uniwersytetu w Pensylwanii. - Prowadzi to do większej i szybszej intensyfikacji huraganów - coś, co widzieliśmy również w ubiegłym roku - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto / Getty Images

Pozostałe wiadomości