Co trzeba wiedzieć przed wyborami i jak się do nich przygotować? "Najważniejszy moment"

GettyImages-473531716
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy z kraju i świata
Newsy z kraju i świata
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
15 października 2023 roku to szczególna data, którą każdy Polak powinien zaznaczyć w kalendarzu. To właśnie tego dnia odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24 przedstawiła widzom Dzień Dobry TVN najważniejsze informacje na temat głosowania. O czym trzeba pamiętać?

Wybory parlamentarne 2023 - jak głosować?

Udając się do lokalu wyborczego, należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości.

- Trzeba zabrać swój dowód osobisty. Można mieć też dowód w telefonie, czyli w aplikacji mObywatel. Paszport też może być. To wydaje się oczywiste, ale warto o tym pamiętać, żeby w ferworze przygotowań nie zapomnieć - podkreśliła Dagmara Kaczmarek-Szałkow. - Jeżeli chodzi o wybory do Sejmu i Senatu, to dostaniemy dwie karty do głosowania. Chowamy się za kotarką najlepiej, bo głosowanie ma być anonimowe, tajne i poufne. No i najważniejszy moment. Zaznaczamy na liście do Sejmu jednego kandydata i na liście do Senatu też jednego kandydata - dodała dziennikarka.

Na karcie do głosowania należy postawić krzyżyk w wyznaczonym do tego miejscu.

- Nierówno postawiony znaczek jest zły. Ptaszek jest zły w tym wypadku. Pomazańce są złe. Postawiamy krzyżyk przy wybranym nazwisku, przy jednej osobie. I co ważne, tylko jeden. Jeżeli postawimy bardzo ładne i prawidłowe, przecinające się linie, ale przy dwóch kandydatach, to już będzie nieważne. Zatem i na liście do Sejmu, i na liście do Senatu wybieramy jedną osobę i stawiamy przy niej krzyżyk - wyjaśniła Kaczmarek-Szałkow.

Następnie karty do głosowania wrzucamy do urny. Jak sprawdzić, gdzie jest nasz lokal wyborczy?

- W Internecie. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Wchodzimy na www.pkw.gov.pl. Mamy na górze taki komunikat "Wybory do Sejmu i Senatu, serwis informacyjny". Klikamy i mamy na dole wyszukiwarkę obwodów, tam wpisujemy swój adres zamieszkania - dodała dziennikarka.

Podczas tegorocznych wyborów będzie się odbywać również referendum.

- Można zagłosować lub nie. To jest nasz wybór, czy chcemy zagłosować w referendum - wskazała Kaczmarek-Szałkow.

Cały poradnik na temat wyborów i głosowania można znaleźć w materiale wideo.

Newsy z Polski i świata

W całej Unii Europejskiej od 1 października zaczęła obowiązywać konwencja stambulska, która ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet i przemocą domową.

- Konwencja została w Polsce przyjęta i ratyfikowana. Później jednak, kiedy pojawiły się kontrowersje m.in. o jej ideologiczność, została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Ten do dzisiaj przez 3 lata się tym nie zajął. (...) Konwencja została przyjęta przez Unię Europejską i działa jak taki parasol nad wszystkimi państwami Unii, nawet nad tymi, które jej nie przyjęły - powiedziała Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Jak Polacy czują się w Unii Europejskiej?

W badaniach CBOS-u poparcie jest niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. W ostatnich latach nawet 92 proc. Polaków popiera obecność w Unii Europejskiej. Inaczej jednak twierdzi tygodnik, który wspiera partię rządzącą.

- Esej w tym tygodniku jest nawołaniem do tego, że Unia zrobiła nam więcej złego niż dobrego. Podaje przykład, że w Unii Europejskiej nie będzie można produkować samochodów spalinowych - przekazała dziennikarka TVN24.

Niezwykłe zjawisko w Chinach

W Chinach można było zaobserwować przypływ w kształcie rybiej łuski, zwany srebrnym smokiem.

- To absolutnie niezwykłe i bardzo rzadkie zjawisko. Trwa zaledwie kilkanaście minut i wynika z tego, że nachodzą na siebie dwa przypływy - wyjaśniła Kaczmarek-Szałkow.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości