18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jak żółty miś z czerwoną koszulką stał się znany na całym świecie i kto podkładał jego głos w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli reporterka Anna Senkara i aktor Maciej Kujawski.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka - fenomen żółtego misia
Twórcą Kubusia Puchatka jest Anglik, Aleksander Alan Milne. Jak go wymyślił? Ta historia ma swój początek w 1920 roku, kiedy na świat przyszedł syn pisarza, Krzyś. W sierpniu 1921 roku mama chłopca, Daphne Milne, podarowała mu na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Gdy Krzyś nieco podrósł, uwielbiał wybierać się do londyńskiego. Wiadomo, że jego ulubionym zwierzęciem była niedźwiedzica Winnipeg, która niegdyś stała się żywą maskotką kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Na jej cześć chłopiec nazwał swojego pluszaka Winnie the Pooh. Aleksander Alan Milne przypatrując się zabawom Krzysia i jego fascynacji misiem, wpadł na pomysł napisania książki, która szybko stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.
- Tak naprawdę pierwowzór Stumilowego Lasu znajduje się w Sussex. (...) Kubuś Puchatek to najsłynniejszy angielski miś, prawdziwa gwiazda. Pierwsza książka z Kubusiem Puchatkiem wyszła w 1926 roku. (...) Kubuś Puchatek ma dokładnie 95 lat, czyli tyle samo, ile królowa Elżbieta II. (...) Ten londyński Kubuś Puchatek jest przechowywany teraz w Nowym Jorku w Bibliotece Publicznej za pancerną szybą, ale nie jest mu źle, ponieważ towarzyszą mu wszyscy jego przyjaciele - opowiadała Anna Senkara w Dzień Dobry TVN.
Warto dodać, że większość postaci występujących w "Kubusiu Puchatku'' miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym z 1921 roku, Prosiaczek podarunkiem od sąsiadki, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 roku, a Tygrys jeszcze później. Krzyś nigdy nie miał jednak Królika ani Sowy, a ich postacie pochodzą od zwierząt zamieszkujących okolice farmy Cotchford, która należała do państwa Milne.
Głos Kubusia Puchatka
Nasze studio odwiedził również Maciej Kujawski, który w 2002 roku, za sprawą filmu "Puchatkowy Nowy Rok", stał się głosem misia w czerwonej koszulce (wcześniej ta rola należała do Jana Kociniaka). Został zaproszony na casting i próbne nagrania. Potem jego dubbing wysłano do Los Angeles, skąd przyszła informacja, że dostał pracę. Bardzo się ucieszył, ponieważ lubił tę postać. Pierwszy raz przeczytał książkę o Kubusiu Puchatku w wieku 12 lat. Historie zauroczyły go, a potem wracał do nich także jako dorosły mężczyzna, nawet zanim dostał tę rolę.
- To jest pogodna postać. W ogóle wszystkie postaci tam, które występują są pogodne, bo to jest w ogóle bardzo pogodne miejsce. Można powiedzieć, że nawet to jest taka trochę utopia, bo tam się nic złego nie dzieje. Wszyscy są dla siebie bardzo mili. (...) Ja Kubusia, jak i wszystkie te postaci, traktuję jak ludzi. To są dla mnie ludzie, to nie są lalki. Można z nimi porozmawiać, wyżalić się, napić się miodku czy zjeść słodkie ciasteczko - stwierdził Maciej Kujawski w Dzień Dobry TVN.
Na początku praca przy "Kubusiu Puchatku" to był dla niego duży stres, bo to postać znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W 2002 roku Maciej dopiero zaczynał przygodę z dubbingiem, a wcześniej na koncie miał tylko kilka małych ról. Poszło mu jednak perfekcyjnie, mimo tego, że trudne było połączenie wszystkich zadań. Aktor dubbingowy bowiem jednocześnie czyta w myślach, mówi i jeszcze słucha tego, co mówią do niego przez słuchawki. Do tej pory zdarza się, że ludzie rozpoznają go po głosie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- "Miłość się nie pisze, miłość się czuje". Kubuś Puchatek obchodzi 96. urodziny
- Dzień Kubusia Puchatka - uroczystość na cześć najbardziej znanego misia na świecie
- Jakiej płci jest Kubuś Puchatek? Andrzej Mleczko odpowiada!
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Anna Senkara
Źródło: bibliotekawszkole.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN