Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. "Ta historia ma swój początek w 1920 roku"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
Być głosem Kubusia Puchatka
Być głosem Kubusia Puchatka
Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieci
Twórcze, jesienne zabawy z dziećmi
Twórcze, jesienne zabawy z dziećmi
Gry i zabawy na spostrzegawczość
Gry i zabawy na spostrzegawczość
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
HGTV: Jak zrobić dziecięcą kuchnię do zabawy?
HGTV: Jak zrobić dziecięcą kuchnię do zabawy?
18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jak żółty miś z czerwoną koszulką stał się znany na całym świecie i kto podkładał jego głos w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli reporterka Anna Senkara i aktor Maciej Kujawski.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka - fenomen żółtego misia

Twórcą Kubusia Puchatka jest Anglik, Aleksander Alan Milne. Jak go wymyślił? Ta historia ma swój początek w 1920 roku, kiedy na świat przyszedł syn pisarza, Krzyś. W sierpniu 1921 roku mama chłopca, Daphne Milne, podarowała mu na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Gdy Krzyś nieco podrósł, uwielbiał wybierać się do londyńskiego. Wiadomo, że jego ulubionym zwierzęciem była niedźwiedzica Winnipeg, która niegdyś stała się żywą maskotką kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Na jej cześć chłopiec nazwał swojego pluszaka Winnie the Pooh. Aleksander Alan Milne przypatrując się zabawom Krzysia i jego fascynacji misiem, wpadł na pomysł napisania książki, która szybko stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.

- Tak naprawdę pierwowzór Stumilowego Lasu znajduje się w Sussex. (...) Kubuś Puchatek to najsłynniejszy angielski miś, prawdziwa gwiazda. Pierwsza książka z Kubusiem Puchatkiem wyszła w 1926 roku. (...) Kubuś Puchatek ma dokładnie 95 lat, czyli tyle samo, ile królowa Elżbieta II. (...) Ten londyński Kubuś Puchatek jest przechowywany teraz w Nowym Jorku w Bibliotece Publicznej za pancerną szybą, ale nie jest mu źle, ponieważ towarzyszą mu wszyscy jego przyjaciele - opowiadała Anna Senkara w Dzień Dobry TVN.

Warto dodać, że większość postaci występujących w "Kubusiu Puchatku'' miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym z 1921 roku, Prosiaczek podarunkiem od sąsiadki, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 roku, a Tygrys jeszcze później. Krzyś nigdy nie miał jednak Królika ani Sowy, a ich postacie pochodzą od zwierząt zamieszkujących okolice farmy Cotchford, która należała do państwa Milne.

Głos Kubusia Puchatka

Nasze studio odwiedził również Maciej Kujawski, który w 2002 roku, za sprawą filmu "Puchatkowy Nowy Rok", stał się głosem misia w czerwonej koszulce (wcześniej ta rola należała do Jana Kociniaka). Został zaproszony na casting i próbne nagrania. Potem jego dubbing wysłano do Los Angeles, skąd przyszła informacja, że dostał pracę. Bardzo się ucieszył, ponieważ lubił tę postać. Pierwszy raz przeczytał książkę o Kubusiu Puchatku w wieku 12 lat. Historie zauroczyły go, a potem wracał do nich także jako dorosły mężczyzna, nawet zanim dostał tę rolę.

- To jest pogodna postać. W ogóle wszystkie postaci tam, które występują są pogodne, bo to jest w ogóle bardzo pogodne miejsce. Można powiedzieć, że nawet to jest taka trochę utopia, bo tam się nic złego nie dzieje. Wszyscy są dla siebie bardzo mili. (...) Ja Kubusia, jak i wszystkie te postaci, traktuję jak ludzi. To są dla mnie ludzie, to nie są lalki. Można z nimi porozmawiać, wyżalić się, napić się miodku czy zjeść słodkie ciasteczko - stwierdził Maciej Kujawski w Dzień Dobry TVN.

Na początku praca przy "Kubusiu Puchatku" to był dla niego duży stres, bo to postać znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W 2002 roku Maciej dopiero zaczynał przygodę z dubbingiem, a wcześniej na koncie miał tylko kilka małych ról. Poszło mu jednak perfekcyjnie, mimo tego, że trudne było połączenie wszystkich zadań. Aktor dubbingowy bowiem jednocześnie czyta w myślach, mówi i jeszcze słucha tego, co mówią do niego przez słuchawki. Do tej pory zdarza się, że ludzie rozpoznają go po głosie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Anna Senkara

Źródło: bibliotekawszkole.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości