Skandynawskie imię dla chłopca, które zdobywa sławę - statystyki
Według statystyk opublikowanych na stronie dane.gov.pl w 2022 roku w Polsce nadano to imię 588 razy, a w pierwszej połowie 2023 roku - już 231, co w ogólnym rozrachunku rocznym może zwiastować równie wysoki wynik. Największą popularność zyskało 8 lat temu. Wówczas decyzję o jego wyborze podjęli rodzice aż 1000 chłopców. Choć nadal nie jest tak ochoczo wykorzystywane jak chociażby święcący stale triumfy Ignasie, Antkowie, Frankowie i Stasie, to można zauważyć, że powoli kradnie serca mam na polskich porodówkach. Mowa o Olafie, który w języku staronordyckim oznacza "dzielnego wojownika".
Olaf - znaczenie imienia, pochodzenie
Imię Olaf wywodzi się ze Skandynawii. Jego pierwotna wersja - Aslaf - była zbitką słów "As", czyli bóg i "laf", co finalnie oznaczało "umiłowanego przez bogów". Imieniem tym szczycili się zazwyczaj wyżej postawieni mężowie stanu - władcy, książęta i królowie z Danii, Szwecji czy Norwegii. Według innych ekspertów w dziedzinie etymologii Olafem nazywano również "syna starego człowieka".
W dzisiejszych czasach imię Olaf kojarzy się głównie z bohaterem bajki "Kraina lodu" - uroczym bałwanem, który stał się ulubieńcem zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci o zmianach w polskiej szkole: "Gdzie jest miejsce na życie?". Odpowiada ministra Barbara Nowacka
- Nazywają je małymi staruszkami, a mają dopiero dwa lata. Bliźniaczki cierpią na rzadką chorobę
- Bliźniaczki przyszły na świat w innych latach. "Czegoś takiego jeszcze nie spotkałem w karierze"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: edziecko.pl, dane.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images