Gorące tematy

"Miłość się nie pisze, miłość się czuje". Kubuś Puchatek obchodzi 95. urodziny

Gorące tematy

Autor:
Milena
Jaworska
tigrilla/Getty ImagesKubuś Puchatek

Obecny w życiu dzieci, ich rodziców i dziadków. Znany za sprawą ukochanego miodku i licznych mądrości. Kubuś Puchatek, legendarny miś, świętuje urodziny. 

Kubuś Puchatek - historia postaci

Pierwsza powieść o Kubusiu Puchatku ukazała się 14 października 1926 roku w Londynie. Autorem historii jest Alexandre Alan Milne. Nikt nie sądził, że tak bardzo postać misia zakorzeni się w świadomości dzieci, podbijając serca najmłodszych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również na całym świecie. Dlaczego żółte, kochające miodek stworzenie z nieco za dużym brzuszkiem jest tak kochane? Miłośnicy Kubusia odpowiadają.

- Bardzo lubię Puchatka. Jest bardzo ciekawą, uniwersalną i potrzebną w dziecięcym świecie postacią. Sam symbolizuje dziecko, więc to naturalne, że powinien mieć miejsce w sercu każdej dorastającej osoby. Przygody Kubusia uczą wielu ważnych wartości, uczuć, a przede wszystkim rozwijają kreatywność myśli i działań wśród maluchów – zauważyła Ola, studentka filologii polskiej.

Miś Puchatek fikcyjnym przyjacielem

Dzieci uwielbiają Kubusia nie tylko za poczucie humoru, ale za jego przyjazne usposobienie do otaczającego go świata. Cenią sobie w tej postaci charakter, otwartość na innych. Dla niektórych miś jest fikcyjnym kolegą. Tym, którego chętnie zabierają ze sobą do szkoły w plecaku, żeby mieć go "tak na wszelki wypadek" w pobliżu.

- Kubuś jest fajny. Bardzo go lubię. Jak szkoła już mnie męczy, a moje koleżanki chorują i ich nie ma na lekcjach, to czasami usiądę sobie w kącie i przytulę się do niego. Tak mi najlepiej. Inne dzieci bywają niegrzeczne, denerwuje mnie, jak skaczą i biegają. Przy Puchatku jestem w stanie jakoś to znieść – zauważa Zosia. – To mój fikcyjny przyjaciel – przyznaje dziewczynka.

Kubuś Puchatek oczami rodziców

Tak samo, jak dzieci kochają Kubusia, tak również dorośli darzą go sympatią. Powodów tego zjawiska jest wiele. Wśród najpopularniejszych przyczyn plasują się: mądrości Kubusia, które uważane są za ważne i odpowiednio skrojone dla dorosłych i dzieci oraz przywiązanie do Puchatka. Bajkowy bohater liczy sobie już 95 lat, co podkreśla, że towarzyszy kilku pokoleniom.

- Kubuś był moją ulubioną postacią, lubiłam w nim wszystko, począwszy od przykrótkiej koszulki po mały rozumek. Zawsze mnie bawił, kiedy usilnie starał się coś wymyślić i znaleźć rozwiązanie niekoniecznie trudnej sytuacji, dlatego chętnie przybliżam jego przygody moim dzieciom – mówi Natalia Muniowska z kanału Strefa Czytacza.

Zawsze miałem duży sentyment do Kubusia - z jednej strony to bohater o wielkim sercu, a z drugiej komiczna postać wiecznie przegrywająca ze swoim łakomstwem. Kto choć raz w życiu nie dumał nad jakimś problemem z równym zacięciem jak Kubuś? Dzięki jego wpadkom (bo jak inaczej określić to, że przejedzony miodkiem utknął w wyjściu nory Królika?) jako dziecko sam podchodziłem z większym dystansem do własnych niepowodzeń. Skoro zdarzały się ukochanej postaci, to musi to być coś normalnego. Ta jego nieporadność, ale i swoisty tok myślenia zawsze mnie bawiły – uzasadnia Daniel Muniowski, mąż Natalii i współautor kanału Strefa Czytacza.

- Kubuś jest moim pociechom niezbędny. W codziennym zabieganiu nie zdołałabym porozmawiać z nimi o tych wszystkich istotnych sprawach, o których powinny wiedzieć. Szkoła też nie ma czasu na tłumaczenie, czym jest miłość albo naukę, jak traktować innych. Przygody Kubusia - ciekawe, zabawne i poruszające niejako robią to za nas – kwituje nasza rozmówczyni.

Gwiazdy o Kubusiu Puchatku – czy jest obecny w ich domach?

O premierze filmu „Kubuś Puchatek i przyjaciele” mówiło się dużo w 2011 roku. Produkcja cieszyła się dużą popularnością od samej premiery, na której nie zabrakło gwiazd. Wśród nich wspomnieć należy Annę Dereszowską, Marcina Bosaka czy Monikę Mrozowską. Każde z nich przyznało, że lubi żółtego misia. Okazuje się, że Puchatek wciąż jest obecny w domach najsławniejszych ludzi w Polsce.

Damian Michałowski, prowadzący Dzień Dobry TVN, poświęcił nawet Puchatkowi wpis na swoim Instagramie: Wziąłem do ręki tę książkę i jakoś tak wewnętrznie się uśmiechnąłem. A nawet wzruszyłem. Bo czasy się zmieniają, a Kubuś i jego ferajna wciąż są najlepsi na świecie. Ich przygody przeczytałem dziś na dobranoc dzieciakom. I zobaczcie, jaki piękny dialog znalazłem:

- Wiesz Kubusiu – powiedział Prosiaczek – są takie dni, które lubię najbardziej.

- A jakie to dni? – zapytał Kubuś.

- Dni, kiedy wszystko może się zdarzyć – odparł Prosiaczek.

Kubuś Puchatek – zbiór mądrości

Skoro już o walorach wypowiedzi popularnego misia mowa. Wspomnieć należy najpopularniejsze cytaty z „Kubusia Puchatka”.

- Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? – zapytał Prosiaczek.

- Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.

- Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.

- Dziś – odparł Prosiaczek.

- To mój ulubiony dzień – stwierdził Kubuś.

- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapę. – Co wtedy?

- Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: tigrilla/Getty Images

Pozostałe wiadomości