Newsy

Matki na rynku pracy. Zarabiają mniej i mają trudności z powrotem na rynek pracy

Newsy

pracujące mamy

Matki zarabiają mniej niż ich bezdzietne koleżanki. Kwoty różnią się diametralnie. Co ciekawe, nie dotyczy to ojców, którzy mogą liczyć na premie za ojcostwo.

Matki zarabiają mniej niż bezdzietne kobiety

Okazuje się, że mamy zarabiają mniej niż ich bezdzietne koleżanki. Dr Kinga Wysieńska-Di Carlo i dr Zbigniew Karpiński z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, przeprowadzili badania, z których wynika, że matka zarabia o 30 groszy mniej na każdą złotówkę od kobiety bezdzietnej. W tych badaniach chodzi o zawody o wysokim prestiżu, ale to zjawisko wydaje się powszechnym od lat.

Nie chodzi tylko o zarobki, ale także dostęp do awansu, powrót a rynek pracy po ciąży i okresie zwolnienia macierzyńskiego. Ciekawym faktem jest również to, że takie dysproporcje nie dotyczą mężczyzn.

Kolejnym czynnikiem obniżającym pensje jest ilość dzieci. Im więcej, tym wynagrodzenie jest niższe. -Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach, obowiązki związane z wychowywaniem dwójki dzieci, kobiety skompensują sobie dopiero po 40., a nawet 50. roku życia - donosi Business Insider.

Niższe stanowisko po urlopie macierzyńskim

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego, kobiety dostają gorsze i mniej płatne stanowiska. Jak donoszą amerykańscy naukowcy, często zadowalają się także pracą w niepełnym wymiarze godzin, ze względu na większe zaangażowanie w opiekę nad pociechami.

- Z perspektywy przyszłej kariery, najlepiej jest zostać mamą jeszcze na studiach, przed podjęciem pierwszej poważnej pracy. Tymczasem kobiety, m.in. dlatego że chcą się rozwijać zawodowo, na dzieci decydują się coraz później. Im wyżej jednak zaszły, tym więcej tracą, kiedy przerywają karierę, by opiekować się dziećmi - czytamy w Business Insider.

Pandemia może wprowadzić zmiany w sprawie zarobków i modelu pracy. Pracodawcy dostrzegli, że pracę zdalną można łączyć z wychowaniem dzieci. Wielu rodziców, zostało postawionych właśnie w takiej sytuacji ze względu na zamknięte żłobki i przedszkola.

Zobacz wideo: Kobiety walczą z ZUS-em o zasiłki macierzyńskie

>>> Zobacz także:

Pani Jola oddała nerkę swojemu partnerowi. "Gdybym go nie kochała, to bym tego nie zrobiła"

11-letni Sebastian Hrabia nie żyje. Policja znalazła ciało chłopca

Tylko u nas! Jan Kliment nowym jurorem "Mam Talent!". "Trzymajcie kciuki"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości