35 martwych fok na polskim wybrzeżu. Leżały tydzień na plaży

 ImagePatch/Getty Images
ImagePatch/Getty Images
Na polskim wybrzeżu od Świnoujścia do Piasków znaleziono 35 martwych fok. Jak podsumowują eksperci, to był czarny weekend dla tych zwierząt. Dlaczego martwe foki zostały zabrane z plaży dopiero po tygodniu?

Martwe foki na polskim wybrzeżu

Martwe foki zostały znalezione od 28 do 31 maja na polskim wybrzeżu od Świnoujścia do Piasków. Zwierzęta były już w zaawansowanym stadium rozkładu.

- Najwięcej martwych fok pojawiło się na obszarze od Międzyzdrojów do Łeby, trochę mniej na Półwyspie Helskim, a dwie foki na odkryto na Mierzei Wiślanej - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Paweł Żmuda z Błękitnego Patrolu WWF.

Te foki to w większości młode osobniki. Niestety stan, w jakim zostały odnalezione przez służby, nie pozwalał określić przyczyny ich śmierci.

Foki zabrano z plaży po tygodniu

Najpierw fokami zajął się WWF. Sprawdzano, czy zwierzęta mają jakieś rany oraz dokonano pomiaru i szczegółowych oględzin. Martwe foki zostały zabrane z plaży dopiero po tygodniu. Wielokrotnie sprawa była zgłaszana telefonicznie.

- Opóźnienie wynikało z braku sprzętu i ludzi, którzy mogliby usunąć zwierzęta. Martwe zwierzęta zostały zabrane 4 czerwca - powiedział w rozmowie z gp24.pl kierownik obwodu ochrony wybrzeża w Ustce.

Choć w poprzednich latach zdarzały się podobne sytuacje, to w poprzednim roku udało się jej uniknąć.

Zobacz wideo: Hubert Urbański na ratunek Bałtykowi. Jak wesprzeć akcję WWF?

>>> Zobacz także:

Michał Kempa zastąpi Szymona Hołownię w "Mam talent". Jak sprawdzi się w nowej roli? "To jest dla mnie wielka radość"

Dzięki "Kanapowcom" małżeństwo schudło razem 40 kg. "Gdyby nie Justyna, to sam bym nie dał rady"

20 najzdrowszych warzyw świata. Co znalazło się na szczycie listy? "To przypomina trochę rzodkiewkę"

Autor: Daria Pacańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości