Newsy

Mariusz Szczygieł laureatem Literackiej Nagrody Nike 2019

Newsy

Dzien Dobry TVNTomasz Urbanek/East News

Mariusz Szczygieł laureatem Literackiej Nagrody Nike 2019. Nagrodę polski pisarz otrzymał za książkę "Nie ma" . Uroczystość ogłoszenia laureata i wręczenia nagrody odbyła się w niedzielny wieczór w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Mariusz Szczygieł laureatem Literackiej Nagrody Nike 2019

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę poprzedniego roku. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca zgarnia 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

W tym roku nagrodę zdobył Mariusz Szczygieł ze swoją książką "Nie ma".

W finałowej siódemce znalazły się również książki: Małgorzaty Rejmer "Błoto słodsze niż miód", Aleksandra Kaczorowskiego "Ota Pavel. Pod powierzchnią", Marcina Kołodziejczyka "Prymityw. Epopeja narodowa", Zyty Rudzkiej "Krótka wymiana ognia", Juliusza Strachoty "Turysta polski w ZSRR" i Szczepana Twardocha "Królestwo".

Więcej:

Mariusz Szczygieł jego "Nie ma"

"Nie ma" to zbiór opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. Reportaż egzystencjalny – tak nazwał w laudacji dzieło Szczygła przewodniczący jury Marek Zaleski podczas niedzielnej gali nagrody w Bibliotece UW.

Autor: Anna Kobyłka

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości