Newsy

Liz Truss została przewodniczącą Partii Konserwatywnej. Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Liz Truss

Boris Johnson złożył dymisję. Na jego miejsce wybrana została Liz Truss, której we wtorek 6 września podczas audiencji w zamku Balmoral w Szkocji Elżbieta II powierzyła misję sformowania rządu. Jest ona trzecią w historii kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, drugą z ramienia Partii Konserwatywnej. Kim jest Liz Truss i jaka jest jej polityczna przeszłość?

Kim jest Liz Truss?

Liz Truss, a właściwie Mary Elizabeth Truss, to brytyjska polityk urodzona w 1975 roku w Oksfordzie. 5 września tego roku została desygnowana do objęcia stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Od 2021 roku pełniła funkcję minister spraw zagranicznych. W 1998 roku ukończyła Uniwersytet Oksfordzki na kierunki PEE - studiów, które łączą w sobie nauki polityczne, ekonomię i filozofię.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Na początku swojej kariery politycznej była działaczką Liberalnych Demokratów i pełniła funkcję przewodniczącej koła partyjnego na swoim uniwersytecie. W 1996 przystąpiła jednak do Partii Konserwatywnej. W 2010 roku otrzymała mandat posła. Do 2021 roku zasiadała w komisji sprawiedliwości. W 2012 roku pełniła stanowisko ministra środowiska i stała się najmłodszym ministrem w historii Wielkiej Brytanii. W 2019 roku objęła funkcję Minister ds. kobiet i równości.

5 września 2022 roku wygrała wybory na przewodniczącą Partii Konserwatywnej co, zgodnie z konwenansem, zapewniło jej objęcie funkcji szefowej przyszłego, brytyjskiego rządu.

Liz Truss prywatnie

Liz Truss w 2000 roku wyszła za mąż. Para doczekała się dwóch córek. 

Liz Truss - kariera polityczna

Liz Truss ma duże doświadczenie rządowe - karierę ministralną rozpoczęła za czasów Davida Camerona. Podczas jego kadecji kierowała resortem środowiska, żywności i spraw wiejskich. W gabinecie Theresy May pełniła funkcję ministra sprawiedliwości i finansów, a w 2019 roku w gabinecie Borisa Johnosna objęła stanowisko minister handlu międzynarodowego.

Jej skuteczne nawiązanie umów handlowych z Australią i Japonią spowodowało, że zyskała reputację osoby skutecznie załatwiającej sprawy. Ze względu na swoje twarde stanowisko wobec Kremla w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest jedną z najlepiej ocenianych osób w rządzie Johnsona. Także z uwagi na Brexit zyskała w oczach zwolenników wyjścia z Unii - zmieniła w tamtym okresie swoje nastawienie do tego procederu i skutecznie go przeprowadziła. Uwiarygodniła się twardym stanowiskiem w rozmowach z UE w sprawie protokołu północnoirlandzkiego. 

Sama wskazuje, że jej inspiracją jest Margaet Thatcher, czyli "Żelazna Dama" - pierwsza liderka konserwatystów i premierka Wielkiej Brytanii. Nawet swoją stylizacją kilkukrotnie nawiązała do słynnej ikony brytyjskiej polityki. Kiedy kilka miesięcy temu pojawiła się kwestia odwołania Johnsona, spekulowano, że właśnie Truss zajmie jego miejsce. Jednak ona sama do końca pozostała wobec niego lojalna. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Christopher Furlong / Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości