Newsy

Królowa Elżbieta II zaszczepi się przeciw COVID-19. Czy to zachęci Brytyjczyków do szczepionki?

Newsy

Aktualizacja:
cover video/x-newsKrólowa Elżbieta II, książę Filip

Elżbieta II w najbliższych tygodniach otrzyma szczepionkę przeciw COVID-19, która kilka dni temu została dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii. 94-letnia królowa i jej mąż, 99-letni książę Filip, zostaną zaszczepieni priorytetowo ze względu na ich wiek. Ma to zachęcić do szczepień jak największą liczbę Brytyjczyków.

Królowa Elżbieta II zaszczepi się przeciw COVID-19

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Szczepienia zaczną się na początku przyszłego tygodnia. Brytyjski rząd zamówił 40 milionów dawek szczepionki - która, aby była skuteczna wymaga dwóch dawek - choć zdecydowana większość z nich zostanie dostarczona w przyszłym roku.

W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni ludzie w podeszłym wieku i najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

Jak informują brytyjskie media, w najbliższych tygodniach szczepionkę otrzyma królowa Elżbieta II i jej mąż, 99-letni książę Filip.

W czwartek zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam ocenił, że że wraz z pierwszą falą szczepień liczba hospitalizacji oraz zgonów z powodu COVID-19 może zostać zredukowana nawet o 99 proc. Poddanie się szczepieniu przez starszych członków rodziny królewskiej ma zachęcić do szczepień jak największą liczbę Brytyjczyków.

W Wielkiej Brytanii całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 61 014. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem. W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w sobotę do 1 705 971 , co jest szóstym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.

Królowa Elżbieta II spędzi święta w Windsorze

Po raz pierwszy od 33 lat monarchini i książę Filip nie pojadą na Boże Narodzenia do wiejskiej posiadłości Sandringham, lecz pozostaną w zamku w Windsorze.

W zgodnie z ogłoszonymi przez rząd w Londynie zasadami, od 23 do 27 grudnia trzy gospodarstwa domowe mogą stworzyć świąteczną "bańkę", w ramach której będą mogły razem przebywać w domu, na otwartym powietrzu bądź uczestniczyć w nabożeństwach.

- Po rozważeniu wszystkich stosownych rad, królowa i książę Edynburga zdecydowali, że w tym roku spokojnie spędzą Boże Narodzenie w Windsorze - poinformowała rzeczniczka Pałacu Buckingham. Po wybuchu epidemii królowa i książę Filip przenieśli się do Windsoru, który z racji mniej licznego personelu jest bezpieczniejszy niż Pałac Buckingham. Większość obowiązków para wykonuje zdalnie.

Według Sky News, najprawdopodobniej w którymś momencie okresu świątecznego królową i jej męża odwiedzi ich najstarszy syn, książę Karol wraz z księżną Camillą.

Święta rodziny królewskiej w Sandringham odwołane po raz pierwszy od 33 lat. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak Brytyjczycy spędzą Boże Narodzenie? Anna Senkara o przygotowaniach do "radośnie ostrożnych świąt"

Księżna Diana oszukana przez dziennikarza BBC - donosi nasza reporterka z Londynu

Londyńczycy wpadli w zakupowy szał, czyli lockdown 2.0 w Wielkiej Brytanii. "Atmosfera jest ciężka"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: cover video/x-news

Pozostałe wiadomości