Dzień Wspólnoty Narodów - jedno z najważniejszych wydarzeń rodziny królewskiej. Dlaczego zabrakło Elżbiety II?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Spotkanie rodziny królewskiej bez królowej
Spotkanie rodziny królewskiej bez królowej
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy
Commonwealth Service, czyli Dzień Wspólnoty Narodów, należy do najważniejszych uroczystości w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Odbywa się w Opactwie Westminsterskim. W tym roku zabrakło na niej królowej Elżbiety II. Co było przyczyną nieobecności monarchini?

Commonwealth Service 2022

Elżbieta II jest nie tylko najdłużej panującym brytyjskim monarchą, ale również głową 54 krajów rozsianych po całym świecie. Dzień Wspólnoty Narodów to jedno z najważniejszych wydarzeń w królewskim kalendarzu. Odbywa się w Westminster Abbey. Było okazją, by zobaczyć wszystkich członków rodziny królewskiej razem od początku pandemii COVID-19. Wielką nieobecną uroczystości została właśnie królowa Elżbieta, która w obawie o swoje zdrowie zrezygnowała ze wzięcia udziału w obchodach.

Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara postanowiła porozmawiać z obserwatorami uroczystości. Są nimi ludzie z całego świata, którzy chcieli znaleźć się jak najbliżej rodziny królewskiej.

- Podoba mi się ten cały protokół. Sposób, w jaki się ubierają, cała ta tradycja, herbatki o piątej i oczywiście kocham Williama - opowiada turystka z Meksyku. - Bardzo chciałam zobaczyć królową, ale niestety dziś się to nie uda, szkoda - dodaje jedna z Brytyjek. Wśród tłumu ludzi znaleźli się szczęściarze, którym udało się zobaczyć członków rodziny królewskiej. - Czekałem na nich od 9:30, mam filmik, Camilla macha wprost do kamery - opowiada jeden ze światków wydarzenia.

Dzień Wspólnoty Narodów 2022 bez królowej Elżbiety II

Brytyjskie gazety błyskawicznie zareagowały na informację o nieobecności królowej Elżbiety II. Na okładce "Daily Mail" możemy przeczytać, że monarchini ma nowe problem zdrowotne i że wycofanie się z nabożeństwa było dla niej bardzo trudną decyzją. W gazecie redaktorzy opisują również, że jeszcze kilka dni temu przyjęła premiera Kanady Justina Trudeau.

Ten rok jest szczególny dla Brytyjczyków. Elżbieta II obchodzi platynowy jubileusz. Z tej okazji znane pisma publikują wydania specjalne, w których można odnaleźć archiwalne zdjęcia zarówno monarchini, jak i pozostałych członków rodziny królewskiej. Kolejną szansą na spotkanie Elżbiety II na żywo będzie nabożeństwo upamiętniające śmierć księcia Filipa, które odbędzie się również w Westminster Abbey.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk , Michał Malinowski/Anna Senkara

podziel się:

Pozostałe wiadomości