Rząd zapowiada zmiany w obostrzeniach. Kiedy zdejmiemy maseczki?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
gazeta.pl
Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Od kilku tygodni liczba nowych zakażeń koronawirusem SARs-CoV-2 w Polsce systematycznie spada. Czy to oznacza, że rząd zacznie luzować restrykcje wprowadzone w związku z pandemią? Kiedy pożegnamy się z maseczkami ochronnymi? Informacje na ten temat przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Kiedy rząd zniesie obostrzenia?

Wojna w Ukrainie sprawiła, że wielu Ukraińców szuka schronienia właśnie w naszym kraju. Tak duży napływ ludności może wpłynąć na przebieg pandemii w Polce.

- Na pewno ten poziom zaszczepienia (Ukraińców) jest mniejszy, to jest absolutnie fakt po prostu potwierdzony- mówił w Polsat News Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jak dodał, w ostatnich 2-3 tygodniach liczba nowych zakażeń zmniejszyła się o 30 proc. - Mówię przede wszystkim o liczbie infekcji, bo one rzeczywiście wyhamowały i teraz już te spadki z tygodnia na tydzień są rzędu 3-5 proc. - powiedział szef resortu zdrowia.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Mimo to rząd nie zamierza od razu znosić obostrzeń. Minister Niedzielski stwierdził, że w obecnej sytuacji podejmowanie tego typu decyzji musi zostać zawieszone.

- Myślę, że maseczka i podstawowe zasady, które pozwalają stosunkowo zachować bezpieczeństwo epidemiczne, powinniśmy stosować. Jestem zwolennikiem, żebyśmy na razie tych maseczek do końca marca nie zdejmowali - podkreślił.

W jego ocenie "zakończenie stanu pandemii może nastąpić w Polsce prędko", ale stan zagrożenia pandemicznego zostanie utrzymany. - Pewnie te decyzje, które będą dotyczyły maseczek, izolacji domowej, kwarantanny [...], to będą decyzje, które będą sumarycznie łączone - tłumaczył. - Rzeczywiście tak o tym myślimy z panem premierem, żeby kwiecień był tym okresem, kiedy podejmiemy te decyzje - wyjaśnił.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia i pomoc medyczna dla Ukraińców

Dalszy rozwój pandemii mogłyby zatrzymać szczepienia uchodźców z Ukrainy. Minister zdrowia podkreślił, że każdy może się zaszczepić, ale nikt nie będzie zmuszany.

- Mamy podejście jak do obywateli polskich. Absolutnie nikogo tutaj nie będziemy różnicować - zapewnił. Dodał, że nie ma dużego zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19 wśród osób, które uciekły z Ukrainy. - Nie dla wszystkich jest to priorytetem i zdarzają się odmowy - przyznał.

Prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską w kwestii relokacji uchodźców oraz środków, które mają zostać przeznaczone na pomoc medyczną dla uchodźców. - Liczyliśmy tak bardzo roboczo, że każdy milion uchodźców i zapewnienie im opieki zdrowotnej oznacza mniej więcej 200 mln zł miesięcznie - ocenił. Pieniądze na leczenie uchodźców z Ukrainy nie będą pochodziły ze składek Polaków. - To będą dodatkowe środki z budżetu państwa i to jest decyzja premiera Morawieckiego - zaznaczył. - Ale oczywiście, jeżeli mówimy o solidarności europejskiej, to ona też powinna mieć taki wymiar, że uchodźcy, ich opieka medyczna jest współfinansowana - zaznaczył. I na pewno będziemy o tym cały czas rozmawiali z naszymi partnerami w KE - zapowiedział Adam Niedzielski.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/player

Pozostałe wiadomości