Newsy

Polska badaczka o koronawirusie: "Prawdopodobnie będzie to jedno z sezonowych zachorowań"

Newsy

Kiedy dwa miesiące temu Chiny walczyły z epidemią, reszta świata była przekonana, że jest to lokalny problem. Nikt nie spodziewał się, że koronawirus dotrze do Europy i do Stanów Zjednoczonych. Jedną z niewielu osób, które doskonale zdawały sobie sprawę z możliwych konsekwencji była polska badaczka dr. Aneta Afelt. W jakim kierunku potoczy się pandemia? Wyjaśniała to w rozmowie Dzień Dobry TVN.

Cykle epidemiologiczne

Dr Aneta Afelt zajmuje się badaniami dotyczącymi koronawirusa. Po pierwszych doniesieniach z Chin zrozumiała, że dzieje się to, co ona do tej pory badała. Chodzi o możliwości rozprzestrzenia się epidemii koronawirusowych pochodzących od nietoperzy w Azji.

Jak tłumaczy ekspertka, obecna pandemia ma związek z cyklem epidemilogicznym.

W epidemiologii mówi się o takich cyklach epidemiologicznych. Ten pierwszy etep jest kiedy jesteśmy związani z warunkami przyrody, wówczas chorujemy poprzez nabywanie chorób odzwierzęcych. W momencie kiedy to środowisko jest przez nas przekształcone do naszych możliwości, wówczas chorujemy na choroby cywilizacyjne, a więc nadciśnienie, zawał serca. Okazuje się, że teraz jesteśmy w fazie III, w której społeczności zapomniały, jak immunologicznie reagować na choroby odzwierzęce poprzez globalny transport i migracje ludności, po raz kolejny w swojej historii zderzają się z chorobami pierwotnymi, a więc związanymi z pierwszą fazą

- tłumaczy dr Afelt.

W jakim kierunku potoczy się obecna pandemia?

Wiele ośrodków naukowych próbuje zbudować modele, które byłyby wiarygodne dla tej pandemii, w jakim kierunku się ona potoczy. Jednak te modele wciąż są niepewne.

Zdaniem dr Anety Afelt, powinniśmy przygotować się na to, że koronawirus stanie się jednym z pięciu sezonowych zachorowań.

Czy wiosenna aura i promienie słońca wzmocnią naszą odporność?

Badania wskazują na to, że im jesteśmy w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej, tym nasz organizm jest lepiej przygotowany do rozpoznania zagrożenia

- dodaje ekspertka w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości