Znamy uczestników XIX Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich aż 13 pianistów z Polski

Kobieta grająca na fortepianie
Konkurs Chopinowski 2025. Kto weźmie udział? Ilu Polaków?
Źródło: sot/GettyImages
Warszawa przygotowuje się na jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku - XIX Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Właśnie ogłoszono listę uczestników tego prestiżowego spotkania młodych pianistów z całego świata, które tradycyjnie przyciąga uwagę melomanów, krytyków i pasjonatów muzyki fortepianowej. W rywalizacji weźmie udział 85 muzyków, w tym 13 z Polski. Co o nich wiadomo?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fryderyk Chopin na Zamku Królewskim w Warszawie
Źródło: Dzień Dobry TVN

XIX Konkurs Chopinowski. Kiedy się odbędzie? Kto weźmie udział?

4 maja w Filharmonii Narodowej zakończyły się trwające niemal dwa tygodnie eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego. Spośród uczestników jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego wybrało 66 pianistów, którzy ponownie wystąpią w Warszawie już za niespełna pięć miesięcy. Uroczysta inauguracja XIX Konkursu Chopinowskiego została zaplanowana bowiem na 2 października 2025 roku.

Do I etapu z pominięciem Eliminacji zakwalifikowano również 19 pianistów - laureatów prestiżowych konkursów m.in. w Leeds, Tel Awiwie, Miami, Bolzano, Hamamatsu, Bydgoszczy i Warszawie. W sumie w pierwszym etapie konkursu usłyszymy 85 uczestników z 20 krajów, najwięcej z Chin, Japonii i Polski.

Tegoroczna edycja przyniosła rekord pod względem liczby zgłoszeń. Do etapu kwalifikacji przystąpiło 642 pianistów z 54 krajów.

- Mam poczucie i myślę, że podzielają to również jurorzy, że eliminacje tegorocznego konkursu przypominały pierwsze etapy innych edycji Konkursu Chopinowskiego. Świadczy o tym przede wszystkim poziom artystyczny - skomentował dyrektor konkursu i szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener podczas konferencji prasowej zorganizowanej w celu przedstawienia wybranych do kolejnego etapu pianistów.

Konkurs Chopinowski 2025 - lista uczestników

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ogłosił, że w XIX Konkursie Chopinowskim wystąpi 85 pianistów, w tym 13 z Polski. Wśród nich znajdą się laureaci 53. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego - Mateusz Dubiel i Krzysztof Wierciński.

Do udziału dopuszczono również dwóch pianistów z Rosji, w tym Philippa Lynova, zwycięzcę konkursu im. Paderewskiego z 2019 roku. Zgodnie z decyzją organizatorów mogą oni startować jedynie jako uczestnicy "neutralni", pod warunkiem braku poparcia dla wojny w Ukrainie.

Lista uczestników Konkursu Chopinowskiego 2025 (alfabetycznie):

  • Piotr Alexewicz – Polska
  • Jonas Aumilles – Niemcy
  • Yanyan Bao – Chiny
  • Michał Basista – Polska
  • Kai-Min Chang – Chińskie Tajpej
  • Kevin Chen – Kanada
  • Xuehong Chen – Chiny
  • Zixi Chen – Chiny
  • Hoi Leong Cheong – Chiny/Portugalia
  • Diana Cooper – Francja/Wielka Brytania
  • Athena Dang – Kanada
  • Yubo Deng – Chiny
  • Mateusz Dubiel – Polska
  • Yu-Ang Fang – Chiny
  • Alberto Ferro – Włochy
  • Yang (Jack) Gao – Chiny
  • Shuguang Gong – Chiny
  • Eric Guo – Kanada
  • Wei-Ting Hsies – Chińskie Tajpej
  • Xiaoyu Hu – Chiny
  • Hasan Ignatov – Bułgaria
  • Zihan Jin – Chiny
  • Adam Kałduński – Polska
  • David Khrikuli – Gruzja
  • Antoni Kłeczek – USA/Polska
  • Kaito Kobayashi – Japonia
  • Mateusz Krzyżowski – Polska
  • Shiori Kuwahara – Japonia
  • Shishi Kyomasu – Japonia
  • Hyo Lee – Korea Południowa
  • Hyuk Lee – Korea Południowa
  • Kwanwook Lee – Korea Południowa
  • Luwangzi Li – Chiny
  • Tianyou Li – Chiny
  • Xiaoxuan Li – Chiny
  • Zhexiang Li – Chiny
  • Hao-Wei Li – Chińskie Tajpej
  • Pedro Lopez Salas – Hiszpania
  • Eric Lu – USA
  • Philipp Lynov – neutralny
  • Tianyao Lyu – Chiny
  • Tiankun Ma – Chiny
  • Xuanyi Mao – Chiny
  • Ruben Micieli – Włochy
  • Nathalia Milstein – Francja
  • Yumeka Nakagawa – Japonia
  • Yulia Nakashima – Japonia/Korea Południowa
  • Viet Trung Nguyen – Wietnam/Polska
  • Yuya Nishimoto – Japonia
  • Vincent Ong – Malezja
  • Arisa Onoda – Japonia
  • Piotr Pawlak – Polska
  • Yehuda Prokopowicz – Polska
  • Hao Rao – Chiny
  • Anthony Ratinov – USA
  • Zuzanna Sejbuk – Polska
  • Jun Shimada – Japonia
  • Miyu Shindo – Japonia
  • Mana Shoji – Japonia
  • Vitaly Starikov – Izrael
  • Gabriele Strata – Włochy
  • Eva Strejcova – Czechy
  • Ziye Tao – Chiny
  • Chun Lam U – Chiny
  • Tomoharu Ushida – Japonia
  • Ryan Wang – Kanada
  • Zitong Wang – Chiny
  • Jan Widlarz – Polska
  • Andrzej Wierciński – Polska
  • Krzysztof Wierciński – Polska
  • Victoria Wong – USA/Kanada
  • Maiqi Wu – Chiny
  • Yifan Wu – Chiny
  • Miki Yamagata – Japonia
  • Ryota Yamazaki – Japonia
  • Fanze Yang – Chiny
  • William Yang – USA
  • Yuanfan Yang – Wielka Brytania
  • Yichen Yu – Chiny
  • Yuewen Yu – Chiny
  • Andrey Zenin – neutralny
  • Jacky Xiaoyu Zhang – Wielka Brytania
  • Yonghuan Zhong – Chiny
  • Hanyuan Zhu – Chiny
  • Jingting Zhu – Chiny

Konkurs Chopinowski to bardzo ważne wydarzenie dla polskiej kultury

Podczas konferencji prasowej zwrócono też uwagę na znaczenie Konkursu Chopinowskiego dla rodzimej kultury.

- Konkurs Chopinowski śledzić będą miliony ludzi, jest ważny dla wizerunku Polski jako kraju kultury - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska.

- Często mówimy, że kultura daje nam narzędzia do porozumiewania się zarówno na poziomie lokalnym, jak i uniwersalnym. Jestem pewna, że muzyka Chopina jest właśnie takim uniwersalnym językiem i przemawia silnie do nas wszystkich, nie tylko w Polsce - dodała.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości