Newsy

Wyciekły dane ponad 500 milionów użytkowników Facebooka. Ich nazwiska i numery telefonów są dostępne w sieci

Newsy

komputer, praca, facebook

Osobiste dane 533 milionów użytkowników Facebooka pojawiły się na hakerskim forum w Internecie. Wyciekły pełne nazwiska, numery telefonów, adresy zamieszkania i konta mailowe. Wskazuje się, że hakerzy mogą je wykorzystać, aby dokonywać oszustw, podszywając się pod innych.

Wyciek wrażliwych danych użytkowników Facebooka

Informacje, które dostały się w niepowołane ręce dotyczą 533 milionów osób ze 106 krajów, w tym 32 milionów użytkowników Facebooka w Stanach Zjednoczonych, 11 milionów Brytyjczyków i 6 milionów mieszkańców Indii. Na liście jest także ponad 2,6 mln polskich kont.

Wyciekły pełne nazwiska członków facebookowej społeczności, numery telefonów, numery ID, adresy zamieszkania, daty urodzenia, stan cywilny, a w niektórych przypadkach także adresy email.

Jako pierwszy, o wycieku poinformował Alon Gal, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Prawdopodobnie chodzi o dane, które pojawiły się do sieci już w 2019 roku, ale wtedy Facebook zablokował ich dalszy wyciek. Dostęp hakerów do wrażliwych informacji może umożliwić im podszywanie się pod inne osoby i dokonywanie kolejnych ataków hakerskich. Teraz dane są dostępne dla każdego za darmo.

Facebook mierzy się z atakami hakerskimi

To nie pierwszy raz, gdy doszło do wycieku danych użytkowników najpopularniejszej platformy social media na świecie. W 2020 roku dane z 267 milionów kont na Facebooku były wystawione na sprzedaż. Z kolei wielki wyciek danych w kwietniu 2018 roku dotyczył informacji przekazywanych z serwisu do firmy doradczej Cambridge Analytica i objął ok. 2,7 mln osób w Unii Europejskiej.

Jak wskazuje Alon Gal, Facebook nie może zbyt wiele zrobić w sytuacji, gdy dane użytkowników portalu są już dostępne poza nim. Może natomiast powiadamiać swoich użytkowników, aby obudzić ich czujność na próby wyłudzenia informacji lub oszustwa z wykorzystaniem ich danych osobowych.

Zobacz wideo: Selena Gomez skrytykowała Facebooka za brak działania w kwestii likwidowania koronawirusowych fake newsów

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Pisanie na laptopie

Pozostałe wiadomości