Newsy

Turyści łamią zasady. "Chcieliśmy Śnieżkę bez siatek, ale ludzie powiedzieli: nie!"

Newsy

Choć sezon wakacyjny dopiero przed nami, Śnieżka już przeżywa oblężenie. Niestety turyści nie dostosowują się do obowiązujących tam zasad i wychodzą poza wyznaczony teren. Wskutek tego władze parku zdecydowały, że ogrodzą szczyt.

Turyści na Śnieżce

Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach, a jednocześnie w całych Sudetach. Praktycznie o każdej porze roku przyciąga tłumy. Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, dziennie w sezonie letnim Śnieżkę odwiedza 8-9 tys. turystów pieszych, a koleją może wjechać kolejnych 2,4 tys. Sęk w tym, że jeszcze przed wakacjami zarówno Czesi, jak i Polacy zdążyli złamać panujące na szczycie zasady.

- Turyści wychodzą poza przygotowane dla nich obszary. Siadanie czy wylegiwanie wysokogórskich muraw bardzo im szkodzi. Dlatego znów wspólnie z kolegami z czeskiego KRNAP będziemy tam montować siatki – informuje Karkonoski Park Narodowy.

Śnieżka zostanie ogrodzona

Z kolei z czeskiego profilu Karkonoskiego Parku Narodowego dowiadujemy się, że w tym roku "chcieli Śnieżkę bez siatek, ale ludzie powiedzieli nie".

Wystarczyło tylko kilka ładnych dni, aby pokazać, że turyści przybywający na Śnieżkę nie zmienili swoich zachowań . W związku z tym nie mamy wyboru i, aby chronić rzadką przyrodę na szczycie Śnieżki, ponownie jak w ubiegłym roku odgrodzimy te tereny siatką

– czytamy na profilu czeskiego KRNAP.

Posty wzbudziły wiele emocji u internautów. Część z nich uważa, że grodzenie siatką to zdecydowanie za mało.

- " Czas wystawiać mandaty, skoro upomnienia nie pomagają . Może to przyniesie efekt, bo ludzie zaczną o tym mówić. Ludzie traktują murawy jak trawniki w parkach miejskich", " Wlepiać mandaty. Przynajmniej w weekendy, kiedy tłum jest największy. Potem opublikować zdjęcia takich biedaków w mediach społecznościowych i pójdą po rozum do głowy" - piszą na Facebooku.

Zobacz wideo: Atakowali Śnieżkę w szortach i bikini. Z objawami hipotermii ściągali ich ratownicy

Zobacz także:

Pogoda na tydzień 7-13 czerwca. Będzie ciepło, ale nie zawsze pogodnie

Utrzymanie dziecka w Polsce kosztuje coraz więcej. Ile średnio pieniędzy wydają rodzice i opiekunowie?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane z 8 czerwca

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości