Co roku powstaje raport poświęcony kosztom utrzymania dzieci przez ich rodziców i opiekunów przygotowywany przez Centrum im. Adama Smitha. Z każdym rokiem obliczona kwota jest coraz wyższa. Ma to związek ze wzrostem ogólnych kosztów życia w Polsce. Ile obecnie kosztuje utrzymywanie i wychowywanie dziecka?
Utrzymanie dziecka w Polsce - ile kosztuje?
Koszt utrzymania dziecka w Polsce z roku na rok się zwiększa. W ostatnich pięciu latach o ponad 60%. W 2020 r. roku koszty te wzrosły odpowiednio o 5,5% oraz 5,2%, a w ciągu ostatnich 6 lat - aż o ok. 23%. Na podstawie najnowszego raportu Centrum im. Adama Smitha wynika, że obecnie jest to suma przekraczająca 250 tys. zł na jedno dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku dwójki dzieci, koszt przekracza 420 tys. zł.
Większość, czyli około 80% kosztów związanych z wychowaniem i utrzymywaniem dziecka dotyczy wydatków na:
- żywność,
- mieszkanie,
- edukację,
- transport,
- łączność.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obecnie rośnie poprzeczka odnośnie do nakładów na utrzymanie i rozwój dziecka. Rodzice i opiekunowie coraz więcej wydają na wszelkie zajęcia dodatkowe, dziecięce pasje, aktywności sportowe, zdrowe jedzenie.
Według danych z raportu pandemia nie miała wielkiego wpływu na wzrost tych kosztów. Z jednej strony ceny żywności poszły do góry, w związku z pracą i nauką zdalną wzrosło też zużycie prądu, z drugiej jednak - spadły niektóre wydatki np. na wyjazdy, część zajęć dodatkowych czy na komunikację.
Sytuacja materialna polskich rodzin
Centrum im. Adama Smitha podaje, że pogarszająca się sytuacja na rynku pracy spowodowana pandemią doprowadziła do spadku dochodów wielu rodzin. Program 500+, którego celem ma być ich wsparcie, rzeczywiście pomaga głównie większym, wielodzietnym rodzinom, ale też nie zawsze. Według danych mniejsze rodziny znalazły się w gorszej sytuacji.
Poza tym program 500+ finansowany jest przede wszystkim z podatku VAT, który jest pozyskiwany od wydatków przeznaczonych rodzin na utrzymanie dzieci. Można więc przyjąć, że w pewnym sensie świadczenie 500+ to zwrot części kosztów poniesionych w podatkach.
Zobacz też:
Zmienią się zasady urlopów rodzicielskich. Dyrektywa unijna przekształci polski Kodeks Pracy
Ile kosztuje wychowanie mistrza sportowego? "To jest troszeczkę studnia bez dna"
Zobacz video: Byle do pierwszego - jak planować wydatki?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: smith.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF