Newsy

Google tworzy aplikację, która będzie ostrzegała mieszkańców Ukrainy przed nalotami

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Komputer Świat
Google

Google poinformowało, że wprowadzi do Androida nowe ostrzeżenia związane z sytuacją w Ukrainie. Posiadacze smartfonów na terenie całej Ukrainy będą otrzymywać alerty o nalotach samolotów. O utworzenie takiej funkcji poprosiły ukraińskie władze.

Aplikacja od Google na pomoc Ukrainie

Atak Rosji na Ukrainę rozpoczął się w czwartek 24 lutego. Do niszczenia kraju i jego infrastruktury, w tym cywilnych domów i całych osiedli, rosyjska armia wykorzystuje m.in. lotnictwo. Ukraińskie władze i społeczeństwo nieprzerwanie apelują o zamknięcie nieba nad krajem, co uniemożliwiłoby Rosjanom zrzucanie bomb. Póki co przywódcy innych państw nie zdecydowali się na taki krok, dlatego potrzebne jest każde inne rozwiązanie ratujące ludzkie życia.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Poza ucieczką i ciągłym przebywaniem w schronach, pozostaje jeszcze informacja, które miejsca mogą zostać niedługo zaatakowane. Właśnie w tym ma pomóc aplikacja dla Androida od Google, która powstaje na prośbę ukraińskiego rządu.

Google wspiera Ukrainę i walczy przeciwko Rosji

Google także innymi działaniami wspiera Ukrainę, m.in. ograniczył sprzedaż produktów i usług na terenie Rosji. Poza tym firma zezwoliła na wykorzystanie swojego kampusu w Warszawie do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przeznaczyła również 10 mln dolarów (ok. 43,4 mln zł) na rzecz ludzi uciekających do Polski.

Firma działa również na rzecz cyberbezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne w czasach wojny, która ma również cyfrowy i informacyjny charakter. Grupa Analizy Zagrożeń Google wykryła aktywność FancyBear i Ghostwriter. Są to grupy hakerskie, które wiąże się z Rosją i Białorusią. Dane na ten temat udostępnione zostały, by wspomóc działania związane z reagowaniem na cyberataki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Komputer Świat

Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Economou/Getty Images

Pozostałe wiadomości