Newsy

Alerty drugiego stopnia w Polsce. Uwaga na burze z gradem i upały!

Newsy

Aktualizacja:
fot. Boris Jordan Photography/Getty Images

Burze przeszły przez Polskę w nocy w sobotę. Teraz synoptycy przewidują zagrożenie we wschodniej i południowej części Polski. Gdzie i kiedy możemy spodziewać się największych upałów i burz, a nawet burz z gradem?

Pogoda na niedzielę 16.06

W niedzielę w kraju możemy spodziewać się zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Na przeważającym obszarze przelotne opady deszczu i burze, na wschodzie i w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie burze okresami gwałtowne, z opadami gradu.

Bez opadów na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w zachodniej Wielkopolsce. Temperatura maksymalna od 21 st. na Pomorzu, 24 st., 26 st. w centrum, do 31 st. na Podkarpaciu; nad morzem od 19 do 21 st. 

Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, jedynie początkowo na krańcach wschodnich z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h!

Zobacz też: 

Matka zostawiła dzieci w zamkniętym samochodzie. Grozi jej pięć lat więzienia!

Burze przeszły przez Zachodniopomorskie i Warmińsko-Mazurskie

Jak poinformowała PAP, w niedzielę dyżurna Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa, najwięcej interwencji było na północy i wschodzie regionu - w powiatach świdwińskim, drawskim, gryfińskim i kołobrzeskim.

Ponad 400 razy zgłoszeń otrzymali strażacy z woj. zachodniopomorskiego po przejściu burz i silnego wiatru nad regionem w sobotni wieczór. Nikt nie został poszkodowany; nadal usuwane są skutki wichur.

Gwałtowne burze przeszły również w nocy przez zachodni pas woj. warmińsko-mazurskiego. Nawałnicom towarzyszył silny wiatr.

Są to połamane drzewa, zalane piwnice, garaże, posesje - powiedział PAP dyżurny straży i zapewnił, że w niedzielę rano przejezdne są wszystkie drogi w regionie.

Najpoważniejszym zdarzeniem odnotowanym przez strażaków w związku z nocnymi burzami jest pożar wieży kościoła we Frygnowie. W ocenie strażaków wszystko wskazuje na to, że wieża zapaliła się na skutek uderzenia pioruna.

Udało się nam ograniczyć pożar tylko do wieży tego kościoła, nie przeniósł się on na dach - powiedział dyżurny.

Źródło: PAP

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości