Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Feliks Szajnert nie żyje. Aktor miał 79 lat
Feliks Szajnert odszedł w sobotę, 6 lipca br. po długiej walce z chorobą. Zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym od lat artysta był związany, zamieścił w mediach społecznościowych pożegnalny post.
"Jego siła, witalność, kreatywność i dowcip sprawiały, że myśleliśmy, że będzie z nami zawsze, że jest nieśmiertelny. Dzisiaj okazało się, że nie jest. Dzisiaj – jak Felek-Guślarz sam mówił w "Dziadach" – ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Felku, choć zmagałeś się z ciężką chorobą, z całą mocą wierzyliśmy, że wrócisz na scenę. Że stworzysz kolejne wielkie role, że staniesz z nami podczas braw, że rozśmieszysz nas kolejnym dowcipem w garderobie. Że dalej będziesz z nami. I jesteś z nami, i będziesz zawsze. Ale już inaczej…" - napisali przedstawiciele teatru.
Jak podkreślili, składają najszczersze kondolencje najbliższym aktora, a sami pogrążeni są w bólu, smutku i złości. "Bo to za wcześnie. Bo to nie tak miało być… Reszta jest milczeniem. O miejscu i terminie pogrzebu poinformujemy Państwa" - zaznaczyli.
Feliks Szajnert - życiorys
Feliks Szajnert urodził się 5 listopada 1944 roku w Czersku, a w 1965 ukończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi. Związany był z teatrami takimi jak: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1965-1969), Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1969-1970), im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1970-1973), Polskim w Szczecinie (1973-1974), Ludowym w Krakowie (1974), a w 1974 roku został aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Grał m.in. w "Molierze, czyli zmowie świętoszków" Michaiła Bułhakowa w reż. Jerzego Zegalskiego (1977), "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka (2011), "Karnawale, czyli pierwszej żonie Adama Sławomira Mrożka" w reż. Bogdana Cioska (2013) czy "Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego" w reż. Radosława Rychcika (2017).
Na swoim koncie miał również role w popularnych produkcjach takich jak "Johhny", "Król", "Ach śpij kochanie", "Święty interes", "Kryminalni" czy "#BringBackAlice".
Aktor w 1983 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznaczenie jako Zasłużony Działacz Kultury, a w 2012 został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowe informacje w sprawie śmierci Grzegorza Blocha. Prokuratura wszczęła śledztwo
- Nie żyje wokalista zespołu Crazy Town. Jego hity śpiewał cały świat
- Nie żyje Andrzej Mularczyk. Scenarzysta "Samych swoich" miał 94 lata
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: teatrwkrakowie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fhm/Getty Images