Nie żyje ceniony aktor. "To nie tak miało być…"

Świeczka żałobna
Feliks Szajnert nie żyje. Aktor miał 79 lat
Źródło: Fhm/Getty Images

Feliks Szajnert - wybitny aktor odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - zmarł w wieku 79 lat. O śmierci artysty poinformował Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. - Jego siła, witalność, kreatywność i dowcip sprawiały, że myśleliśmy, że będzie z nami zawsze, że jest nieśmiertelny - podkreślili przedstawiciele instytucji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Anna Kalczyńska, Andrzej Sołtysik, prowadzący Dzień Dobry TVN, Marta Blonkowska, autorka książki "Boska górka", Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny, Dorota Lipko, wdowa po muzyku Romualdzie Lipko.
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak wytłumaczyć dziecku, że bliska mu osoba nie żyje?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Feliks Szajnert nie żyje. Aktor miał 79 lat

Feliks Szajnert odszedł w sobotę, 6 lipca br. po długiej walce z chorobą. Zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym od lat artysta był związany, zamieścił w mediach społecznościowych pożegnalny post.

"Jego siła, witalność, kreatywność i dowcip sprawiały, że myśleliśmy, że będzie z nami zawsze, że jest nieśmiertelny. Dzisiaj okazało się, że nie jest. Dzisiaj – jak Felek-Guślarz sam mówił w "Dziadach" – ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Felku, choć zmagałeś się z ciężką chorobą, z całą mocą wierzyliśmy, że wrócisz na scenę. Że stworzysz kolejne wielkie role, że staniesz z nami podczas braw, że rozśmieszysz nas kolejnym dowcipem w garderobie. Że dalej będziesz z nami. I jesteś z nami, i będziesz zawsze. Ale już inaczej…" - napisali przedstawiciele teatru.

Jak podkreślili, składają najszczersze kondolencje najbliższym aktora, a sami pogrążeni są w bólu, smutku i złości. "Bo to za wcześnie. Bo to nie tak miało być… Reszta jest milczeniem. O miejscu i terminie pogrzebu poinformujemy Państwa" - zaznaczyli.

Feliks Szajnert - życiorys

Feliks Szajnert urodził się 5 listopada 1944 roku w Czersku, a w 1965 ukończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi. Związany był z teatrami takimi jak: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1965-1969), Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1969-1970), im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1970-1973), Polskim w Szczecinie (1973-1974), Ludowym w Krakowie (1974), a w 1974 roku został aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Grał m.in. w "Molierze, czyli zmowie świętoszków" Michaiła Bułhakowa w reż. Jerzego Zegalskiego (1977), "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka (2011), "Karnawale, czyli pierwszej żonie Adama Sławomira Mrożka" w reż. Bogdana Cioska (2013) czy "Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego" w reż. Radosława Rychcika (2017).

Na swoim koncie miał również role w popularnych produkcjach takich jak "Johhny", "Król", "Ach śpij kochanie", "Święty interes", "Kryminalni" czy "#BringBackAlice".

Aktor w 1983 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznaczenie jako Zasłużony Działacz Kultury, a w 2012 został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości