Nie żyje Andrzej Mularczyk. Scenarzysta "Samych swoich" miał 94 lata

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Scenarzysta "Samych swoich" miał 94 lata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Zmarł Andrzej Mularczyk, ceniony scenarzysta, pisarz, twórca słuchowisk radiowych i reportaży. Był autorem scenariuszy do kultowej serii filmów "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Informację o śmierci artysty przekazało w mediach m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Andrzej Mularczyk nie żyje

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i rozwijał zawodową karierę w tej profesji. Podjął współpracę m.in. z Polskim Radiem, gdzie tworzył słuchowiska. Był reporterem i publicystą tygodnika "Świat". Następnie zaczął spełniać się jako scenarzysta.

Powstało około 40 produkcji filmowych i telewizyjnych na podstawie jego scenariuszy. Były to m.in.: "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" czy też kultowy serial "Dom". Na podstawie jego książki "Katyń. Post mortem" powstał film wojenny "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Mularczyk miał okazję współpracować ze słynnym reżyserem również przy filmie "Powidoki", do którego napisał scenariusz.

Artysta napisał też scenariusze do filmów takich, jak: "Niespotykanie spokojny człowiek", "Ostatnie takie trio", "Wyjście awaryjne", "Cesarskie cięcie", "Cudownie ocalony" oraz seriali "Rodzina Połanieckich", "Jest jak jest".

Odszedł Andrzej Mularczyk

Andrzej Mularczyk był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Miał na swoim koncie mnóstwo nagród, które były uhonorowaniem jego wybitnej pracy artystycznej. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Diamentowy Mikrofon za wszechstronną twórczość radiową oraz za współtworzenie przez 45 lat wyjątkowej powieści radiowej "W Jezioranach". W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kilka miesięcy temu na ekrany kin wszedł film "Sami swoi. Początek", który ponownie wskrzesił kultowych bohaterów - Pawlaka i Kargula - z filmów Sylwestra Chęcińskiego według scenariuszy Andrzeja Mularczyka. Nowa produkcja opowiadała o losach zwaśnionych rodów przed przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane.

Andrzej Mularczyk odszedł 21 czerwca 2024 roku. Miał 94 lata. Przyczyna śmierci nie została podana.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości