scenarzysta

  Podano datę i miejsce pogrzebu.

  Jesienią miłośnicy polskiego kina nie będą mogli narzekać na nudę. W październiku 2021 roku na wielkim ekranie pojawi się nowy film Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser po raz kolejny postanowił przyjrzeć się słabościom współczesnych Polaków. W sieci pojawił się już pierwszy zwiastun "Wesela".

  27 czerwca obchodzimy 80. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty, Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy listę pięciu jego filmów, które warto obejrzeć. Wiele z nich zyskało międzynarodowe uznanie krytyków.

  Nie żyje scenarzysta i reżyser Krzysztof Gradowski - poinformował Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Twórca filmu "Akademia Pana Kleksa" zmarł w wieku 77 lat.

  Aleksandr Kurlandski – znany rosyjski scenarzysta i pisarz - zmarł w Moskwie. Był twórcą znanej wielu pokoleniom kultowej kreskówki "Wilk i zając". Artysta miał 82 lata.

  Nie żyje Steve Bing. Był popularnym i uzdolnionym scenarzystą oraz producentem filmowym. Mężczyzna popełnił samobójstwo, miał 55 lat. "Mam nadzieję, że w końcu odnalazł spokój" - napisał jego przyjaciel, były prezydent USA Bill Clinton.

  Jak co roku, Netia Off Camera gromadzi gwiazdy z całego świata. W tym roku do Krakowa przyjechał trzykrotny laureat Oscara, włoski scenograf Dante Ferretti, który pracował z najbardziej popularnymi reżyserami na świecie. Z kim? Dlaczego na początku swojej kariery odmówił współpracy Federico Felliniemu? Ze scenarzystą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Arkadiusz Jakubik to aktor, reżyser oraz scenarzysta filmowy i teatralny. Zajmuje się także dubbingiem. Za swoje role filmowe był kilka razy nagradzany. Jest także założycielem zespołu Dr Misio. Co daje mu muzyka? Dlaczego według niego aktorstwo nie jest najlepszym zawodem? Jaki film, w którym grał był dla jego kariery przełomowy? Arka i jego żonę Agnieszkę Matysiak gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Co powiedzieli o swoim związku?

  Jest reżyserem m.in. Seksmisji, Kilera i Va bank - kultowych komedii, które bawiły i bawią miliony Polaków. Gościem Dzień Dobry TVN był reżyser i scenarzysta Juliusz Machulski. Czy po 1989 roku trudniej jest kręcić komedie obyczajowe? Czy zdarzało mu się napisać rolę pod konkretnego aktora? Czy jest autorem wszystkich kultowych tekstów, które pochodzą z jego filmów? Nad czym teraz pracuje?

  Do Warszawy przyjechali Olivier Nakache i Eric Toledano, reżyserzy francuskiego filmu „Nietykalni”. Ich najnowsze dzieło "Samba" z Charlotte Gainsbourg i Omarem Sy w rolach głównych niebawem trafi do polskich kin. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jaki robi się wybitne filmy.

  Czy ktoś z Was zna nazwisko scenarzysty swojego ulubionego filmu. Nie? No właśnie... Scenarzysta to chyba najbardziej niedoceniony zawód świata filmowego. Stoi zazwyczaj w cieniu producenta, aktorów i reżysera. A przecież bez niego nakręcenie filmu nie byłoby możliwe. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Andrew Davisa - scenarzystę takiego przeboju jak "Dziennik Bridget Jones" i Orianę Krajewską–Dowjat – organizatorkę III Światowej Konferencji Scenarzystów. Od czego zależy to, czy dany scenariusz zostanie zauważony i stanie się odnoszącym sukcesy filmem?

  Jak stworzyć dobry scenariusz? Opowiedzieli nam o tym Bodo Kox i Joe Eszterhas – scenarzysta takich hitów filmowych, jak „Nagi instynkt”, „Flashdance” i „Showgirls”! Prowadzący Dzień Dobry TVN Kinga Rusin i Bartosz Węglarczyk spytali ich, jak tworzyli scenariusze swoich filmów i czym różni się pisanie książki od pracy nad scenariuszem.

  Jestem przeciętnym człowiekiem z przeciętnym życiem - powiedział ironicznie o sobie Woody Allen w rozmowie z Andrzejem Sołtysikiem. O czym jeszcze rozmawiali? Tego dowiecie w najbliższą niedzielę w programie Dzień Dobry Wakacje!