Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. To pierwsza taka podwyżka od 11 lat, znacznie wyższa od prognozowanej. Co to oznacza dla Polaków?
Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe
Spekulowano, że w lipcu stopy Europejskiego Banku Centralnego wzrosną o maksymalnie 25 punktów bazowych. Jednak Rada Prezesów zdecydowała się na znacznie wyższą podwyżkę.
- Rada Prezesów – zgodnie ze swoją silną determinacją, by dotrzymać mandatu do ochrony stabilności cen –poczyniła dziś dalsze istotne kroki, żeby doprowadzić do powrotu inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie. Rada postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych i zatwierdziła instrument ochrony transmisji - czytamy w komunikacie.
Pamiętacie, co robiliście 7 lipca 2011 r.? Europejski Bank Centralny pamięta - wtedy po raz ostatni podniósł stopy procentowe. Dziś dekada stabilizacji stóp w strefie euro się skończyła z przytupem - wszystkie stopy EBC wzrosły o 50 pb. pic.twitter.com/xXDyE7k5Oq
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 21, 2022
Zobacz wideo: Drożyzna
Drożyzna
Drożyzna
W praktyce oznacza to, że od 27 lipca 2022 "stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do - odpowiednio - 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc."
Stopy procentowe w strefie euro w górę. Co to oznacza dla polskich kredytobiorców?
Jak podaje tvn24.pl, decyzja EBC ma wpływ na polskich kredytobiorców, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli w euro. Podwyżka stóp procentowych oznacza bowiem, że jeżeli ktoś ma kredyt (zwłaszcza hipoteczny) w euro, musi się liczyć ze wzrostem raty. Zdaniem Business Insider w naszym kraju jest 77 tys. takich podmiotów, a ich łączne zadłużenie sięga 19 mld zł.
Na rynku już widać, że euro się umacnia, a dolar tanieje.
EBC ustanowił nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej. Na czym on polega? Czytaj na TVN24.
Zobacz wideo: Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dodatek węglowy dla gospodarstw domowych. Ile będzie można dostać?
- Masło towarem luksusowym? W sklepach pojawiły się zabezpieczenia antykradzieżowe
- "Dobry Start", czyli dodatkowe 300 złotych na dziecko. Kiedy wypłaty? Jak złożyć wniosek?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Raimund Linke/Getty Images