Newsy

Dzień Dobrych Wiadomości. Jakie pozytywne wydarzenia miały miejsce w tym roku?

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Dzień Dobrych Wiadomości

8 września w Polsce obchodzony jest Dzień Dobrych Wiadomości. Z tego powodu na poprawę humoru postanowiliśmy w Dzień Dobry TVN przypomnieć widzom 10 najbardziej pozytywnych newsów 2021 roku. W naszym programie opowiedział o nich dyrektor kreatywny serwisu gazeta.pl, Rafał Madajczak.

Czym jest Dzień Dobrych Wiadomości?

Dzień Dobrej Wiadomości jest obchodzony od 2001 roku. Pomysł jego inauguracji powstał w środowisku artystyczno-literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską. Ten dzień ma być przeciwwagą dla współczesnych trendów w mediach, które codziennie bombardują opinię publiczną negatywnymi informacjami. Kreowana w taki sposób rzeczywistość jest bowiem postrzegana jako pełna zła, ludzkiej dobroci czy wzajemnego szacunku. W ludziach wzbudza to powszechny pesymizm, narzekanie, a także przekonanie, że nic dobrego nie może nas spotkać.

- Powiadają, że żyjemy w upadku, zapaści, zacieraniu się wrażliwości moralnej, w czasach rozpadu społecznego. Czyż media nie dają nam takiego właśnie obrazu rzeczywistości? Dramat, sensacja, przemoc i patologia stały się ich głównym towarem. Odbiorcy są ciągle nienasyceni. Nienasyceni koszmarem. Szukają mocnych doznań, pragną ostrych wrażeń. Czyżby zapomnieli, że destrukcja i dramat to nie jest ostateczna i podstawowa wizja świata? - napisano w przesłaniu Salonu 101.

Najlepsze wiadomości w 2021 roku

W Dzień Dobry TVN przedstawiliśmy ranking najlepszych wiadomości mijającego roku. Okazało się, że jedną z nich jest informacja o tym, że mieszkania drożeją, ale w troszkę wolniejszym tempie niż dotychczas, natomiast średnia cena za m2 spadła z 15 tys. do 11 tys. Innym ważnym newsem było zaostrzenie kar dla piratów drogowych. Rząd bowiem niebawem zmieni przepisy, przez co mandat będzie mógł wynieść nawet 30 tys. złotych. Na Polakach zrobiło także wrażenie zwycięstwo Polski nad San Marino 7:1, ponieważ przeciwnicy pierwszy raz od wielu lat strzelili w trakcie meczu bramkę. Kolejną dobrą wiadomością było przekazanie Tajwanowi 400 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca, w ramach podziękowania za maseczki, fartuchy i kombinezony ochronne, które Tajwan przekazał nam wcześniej.

- To był mój faworyt. W sensie Polska podarowała coś sama z siebie jakiemuś miejscu na świecie. Padło na Tajwan nieprzypadkowo. Okazaliśmy taką polską dobroć i wdzięczność, bo Tajwan pomógł nam w pierwszej fazie pandemii, przesyłając nam milion maseczek i bardzo deficytowych wówczas strojów dla medyków i personelu medycznego. To jest kapitalne - stwierdził w Dzień Dobry TVN Rafał Madajczak.

Wspaniałą informacją był fakt, że nasza reprezentacja paraolimpijska przywiozła z Japonii 25 medali - 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Była to znacznie większa liczba, niż w przypadku reprezentacji igrzysk olimpijskich. Fanów muzyki z kolei ucieszył fakt, że Mata stał się pierwszym żyjącym polskim artystą, który w ciągu miesiąca miał ponad 2 mln odbiorców na platformie Spotify. Do tej pory jedynym Polakiem, któremu się to udało był Fryderyk Chopin. Ludzie byli zadowoleni także z powodu tego, że po przeliczeniu osobników panda wielka została usunięta z listy gatunków zagrożonych. Liczba pand wzrosła bowiem z 1596 do 1800 w ciągu ostatnich 18 lat. Spis zrobiono w chińskich prowincjach Syczuan, Shaanxi i Gansu, gdzie żyje ok. 87 proc. populacji tego zwierzęcia.

W Chełmie spełniło się marzenie każdego studenta, bowiem komunikacja publiczna w tym mieście stała się darmowa. To dzięki prezydentowi, który spełnił swoją obietnicę wyborczą. Cały transport w tym mieście ma być też zeroemisyjny. Kolejną świetną wiadomością jest fakt, że z zabetonowanego rynku w Skierniewicach zostanie zerwana kostka, a na jej miejsce zostaną wsadzone drzewa. Najbardziej Polaków ucieszyło jednak to, że 90-letni szewc z Torunia, pan Józef, po tym, jak nie miał klientów w czasie pandemii, znowu nie narzeka na brak pracy. Wszystko zaczęło się od tego, że jedna z klientek pana Józefa opisała jego historię w sieci, po czym zaczęli do niego przybywać ludzie.

- To jest piękna historia. Świat może się chwiać, możemy być niezadowoleni z rządu, z instytucji, w ogóle z kierunku, w jakim to wszystko zmierza, ale okazuje się, że aktywność paru osób potrafi zmienić życie i wprowadzić trochę dobra. (...) Wspaniałe rzemiosło znowu będzie w użyciu - dodał Rafał Madajczak.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości