Czy w sklepach zabraknie mleka? Producenci ostrzegają: "Konsekwencje mogą być opłakane"

Mleko na taśmie
Czy w sklepach zabraknie mleka? Producenci ostrzegają: "Konsekwencje mogą być opłakane"
Źródło: Bloomberg Creative/Getty Images
Związek Polskich Przetwórców Mleka wydał oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie możliwym ograniczeniem dostaw prądu i gazu. Już 2, 3-dniowe przerwy mogłyby narazić producentów na ogromne straty finansowe i niedobór produktu.

Problemy z dostawą prądu a produkcja mleka

Operator sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej na terenie Warszawy (Stoen Operator) poinformował, że duże obiekty handlowe, zakłady pracy i produkcji mogą zostać objęte ograniczeniami w dostawie prądu. Stanowisko w tej sprawie przedstawił już m.in. Związek Polskich Przetwórców Mleka, który bardzo niepokoi się możliwością zaistnienia danej sytuacji.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

W oświadczeniu podkreślono, że filmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu. Zawarto w nich przewidywane wprowadzenie planów ograniczeń w poborze tych mediów. Jak podkreśla ZPPM, nie pozwolą one na odpowiednie magazynowanie, czy utrzymanie produkcji, a nawet działalności przyzakładowych oczyszczalni ścieków.

Branża mleczarska apeluje do rządu

Branża zauważa, że przetwórstwo mleka jest specyficzną gałęzią przemysłu żywnościowego. - Mleko, nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii - czytamy na oficjalnej stronie ZPPM.

Ograniczenie dostaw tych mediów spowoduje przerwanie produkcji, a jej skutkiem będzie niedobór produktu oraz ogromne straty finansowe film mleczarskich. Związek podkreśla, że taka sytuacja przysporzy problemów również rolnikom.

- Surowiec po prostu nie będzie odbierany - twierdzi. - Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane - dodaje. Takie problemy mogą pojawić się, jeżeli przerwy będą trwały dłużej niż 2-3 dni.

- Wraz z innymi organizacjami branżowymi zaproponowaliśmy zmiany w zasadach określonych w rozporządzeniach Rady Ministrów, co do ustalania ilości dostarczanej energii dla zakładów w przypadku wystąpienia konieczności zmniejszenia dostaw - podkreślają przedstawiciele.

Dzięki modyfikacjom produkcja mogłaby być utrzymana na poziomie niezagrażającym bezpieczeństwu żywnościowemu. Mleczarze podkreślają, że do tej pory nie udało im się uzyskać oficjalnej odpowiedzi.

Więcej newsów na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!