USA. Pomylili małpią ospę z egzemą i wyrzucili kobietę z samolotu
Jaqueline Ngu opublikowała na TikToku nagranie, w którym opowiedziała o przykrym incydencie z udziałem obsługi samolotu Spirit Airlines. Kobieta podróżująca maszyną została poproszona o opuszczenie pokładu, ponieważ miała na ciele charakterystyczne, czerwone grudki pokryte pęcherzami. W rzeczywistości były to objawy leczonego od dziecięcych lat wyprysku atopowego skóry, jednak pracownicy linii lotniczej pomylili je z symptomami małpiej ospy.
Podróże samolotem i nie tylko
- Kazali mi wysiąść z samolotu wraz z moją partnerką na oczach wszystkich, aby przesłuchać mnie w sprawie egzemy, którą mam od dzieciństwa - opowiada rozżalona Jaqueline Ngu. - Nigdy w życiu nie zostałam tak upokorzona - dodaje pasażerka.
Egzema a małpia ospa - różnice
Egzema to stan zapalny skóry o podłożu alergicznym wywołany przez czynniki zewnętrzne. Zwana inaczej wypryskiem atopowym nie jest chorobą zaraźliwą. Małpia ospa to natomiast infekcja wirusowa, która rozprzestrzenia się przez bliski kontakt z osobą zakażoną.
Historia Jaqueline Ngu zakończyła się pozytywnie. Kobieta mogła wrócić na pokład samolotu tylko dlatego, że miała przy sobie "dowód" leczenia egzemy w postaci przepisanego przez lekarza kremu. Tiktokerka oskarża jednak obsługę amerykańskiej linii lotniczej o brak profesjonalizmu i pomyłkę, za którą nie otrzymała przeprosin.
- Spirit Airlines, może nauczcie swoich pracowników, jak wygląda małpia ospa, zanim wpłyną do was setki oskarżeń o dyskryminację medyczną. Taka sytuacja w samolocie może przytrafić się komuś, kto nie będzie miał akurat przy sobie żadnego "dowodu" - apeluje pasażerka.
@jacqueline.ngu misinformation leads to discrimnation/hostility. everyone with a visible non-contagious skin condition has been anticipating this #monkeypox#eczema ♬ i'm Peppa Pig - funny
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małpia ospa przybiera na sile. Ryzyko zakażenia wirusem w Europie jest bardzo wysokie
- Polska chce zakupić lek na małpią ospę. "Trwają rozmowy"
- Pościel po chorym na małpią ospę może być zakaźna. Jak ją prać?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: TikTok
Źródło zdjęcia głównego: alvarez/Getty Images, TikTok