WHO ponownie ostrzega przed COVID-19. "Pandemia jeszcze się nie skończyła i jest jeszcze daleko do jej końca"

osoba, która wykonuje test na COVID-19
WHO ponownie ostrzega przed COVID-19
Źródło: Images By Tang Ming Tung/Getty Images

Mimo że wiele krajów znosi obostrzenia wprowadzone wraz z wybuchem pandemii COVID-19, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Podczas konferencji dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że wirus nadal stanowi ogromne zagrożenie i nie można mówić o końcu pandemii.

WHO ostrzega przed COVID-19

Choć wiele krajów nieoficjalne uznało zakończenie pandemii i zniosło obowiązujące restrykcje, to zagrożenie wcale nie minęło. - Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła i jest jeszcze daleko do jej końca - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie, która miała miejsce 12 lipca 2022. W czasie spotkania z dziennikarzami ekspert zwrócił się z prośbą do polityków, aby nie lekceważyli zagrożenia i rozważyli przywrócenie niektórych obostrzeń. - W miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki, takie jak noszenie maseczek, ulepszona wentylacja oraz protokoły testowania i leczenia - mówił dyrektor generalny WHO.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Za tym, że pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, przemawiają dane. Michael Ryan, szef ds. sytuacji kryzysowych WHO, przekazał podczas wtorkowego spotkania, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób, u których rozpoznano COVID-19, wzrosła o 30 proc. Dodał za wzrost zachorowań odpowiadają dwa podwarianty Omikrona - BA.4 i BA.5.

Eksperci dodali, że niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi jest nie tylko znoszenie obostrzeń, ale niewielka liczba wykonywanych testów. A to właśnie dzięki nim można monitorować i kontrolować pandemię. - Wirus nadal swobodnie krąży, a rządy nie rozkładają skutecznie ciężaru walki z chorobą zgodnie ze swoimi możliwościami, zarówno w przypadku hospitalizacji w ciężkich przypadkach, jak i rosnącej liczby osób w stanie po COVID-19, często określanych jako COVID - dodał Ghebreyesus.

Koronawirus SARS-CoV-2. Ile osób zachorowało na COVID-19?

Do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 552,5 miliona osób na całym świecie. Tylko w Europie wykryto 232,3 miliona przypadków, a ponad 6,3 miliona chorych nie udało się uratować. Z danych WHO wynika, że pełne szczepienie przeciwko COVID-19 przyjęło 61,3 proc. światowej populacji, a 66,8 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie