Nowe fakty w sprawie przekazania ciała Aleksieja Nawalnego. Matka: "Zaczęli mi grozić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kim był Aleksiej Nawalny?
Kim był Aleksiej Nawalny?
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Ciało Aleksieja Nawalnego przejęła jego matka. Taką informację przekazała rzeczniczka zmarłego przed kilkoma dniami rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Wspomniała również o pogrzebie i wyraziła niepokój o to, że władze w Moskwie mogą przeszkadzać w organizacji pochówku.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane matce

W sobotę, 24 lutego w godzinach popołudniowych na platformie X (dawniej: Twitter) pojawił się wpis Kiry Jarmysz, rzeczniczki rosyjskiego opozycjonisty i więźnia politycznego Aleksieja Nawalnego, który zmarł 16 lutego w łagrze, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności. W komunikacie czytamy, że ciało największego wroga Władimira Putina zostało przekazane Ludmile Nawalnej, 69-letniej matce działacza. Kobieta przebywa w Salechard - oddalonym o 50 km od kolonii karnej mieście. To właśnie tam przewieziono zwłoki.

- Pogrzeb jest jeszcze przed nami. Nie wiemy, czy władze będą przeszkadzać w przeprowadzeniu go tak, jak chce rodzina i tak, jak na to Aleksiej zasługuje. Przekażemy informacje, gdy tylko będą dostępne - zaznaczyła Jarmysz.

Matka Aleksieja Nawalnego otrzymuje groźby

Przekazanie ciała Aleksieja Nawalnego matce jest w kontekście wydarzeń z poprzednich dni dość istotnym przełomem. Ludmiła Nawalna informowała wcześniej za pośrednictwem mediów społecznościowych, że widziała ciało syna i podpisała akt zgonu, jednak służby postawiły jej ultimatum. Śledczy prawdopodobnie chcieli, by 69-latka zgodziła się na pochowanie opozycjonisty bez udziału żałobników w uroczystości. W przypadku sprzeciwu mieli zagrozić, że Aleksiej Nawalny spocznie w łagrze.

- Chcą, żeby to się odbyło potajemnie, bez pożegnania. Chcą mnie zaprowadzić na skraj cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: "Tu leży twój syn". Nie zgadzam się na to - stwierdziła wówczas matka zmarłego więźnia politycznego.

- Nagrywam to wideo, bo zaczęli mi grozić. Patrząc mi w oczy, śledczy mówił, że jeśli nie zgodzę się na tajny pogrzeb, to zrobią coś z ciałem mojego syna. Śledczy otwarcie powiedział mi: "Czas wam nie służy, zwłoki się rozkładają". Nie chcę specjalnych warunków, chcę tylko, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem - mówiła kilka dni temu na nagraniu.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: platforma X/@Kira_Yarmysh

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu/Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości