Aleksiej Nawalny nie żyje – podała w piątek, 16 lutego agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiej kolonii karnej, gdzie przebywał. O jego śmierci i życiorysie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krystyną Kurczab-Redlich, wieloletnią korespondentką polskich mediów w Rosji oraz autorką książek.
Aleksiej Nawalny nie żyje
W komunikacie rosyjskiej kolonii karnej podano, że Aleksiej Nawalny "źle się poczuł po spacerze" i "niemal od razu stracił przytomność". "Na miejsce natychmiast przybył personel medyczny placówki, wezwano pogotowie. Przeprowadzono wszelkie niezbędne czynności reanimacyjne, które nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Lekarze stwierdzili śmierć skazanego" - przekazano.
Zdaniem Krystyny Kurczab-Redlich jego śmierć nie wpłynie na Rosjan. - Będzie miała wpływ na losy decyzji, które dzisiaj zapadają w Monachium. One tylko wzmocnią antyputinowski trend. Poza tym nie będzie żadnej wojny z tej przyczyny i żadnego specjalnego poruszenia w samej Rosji - oceniła nasza gościni.
Opozycjonista był więziony w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji.
Aleksiej Nawalny - życiorys
Aleksiej Nawalny w minionych latach organizował wielotysięczne demonstracje przeciw rosyjskim władzom. Został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do kraju z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Wówczas wiele osób zastanawiało się, dlaczego opozycjonista zdecydował się wrócić.
- Są dwie wersje. Jedna wersja, która jest niewątpliwe ważna, to jego ogromny patriotyzm i powtarzanie, że budowanie nowej Rosji, o jaką mu zawsze chodziło, możliwe jest tylko od wewnątrz, a nie z zewnątrz. On jako emigrant nie miałby takiego moralnego prawa. Istnieje także wersja, że specjalnie został mu przekazany przez człowieka, któremu mógł ufać, przekaz z Kremla, że nic go złego nie czeka - mówiła Krystyna Kurczab-Redlich w Dzień Dobry TVN.
- Mnie się wydaje, że Nawalny myślał tak: "Nawet jeżeli spotka mnie coś złego, to ja to przetrwam. Jestem silny i może po końcu władzy putinowskiej jednak będę coś miał do powiedzenia w Rosji". Weźmy pod uwagę, że w 2013 roku on zdobył drugie miejsce w wyborach prezydenta Moskwy. To bardzo już zaniepokoiło Putina. A w 2020 roku on został włączony przez miesięcznik "Time" do setki ludzi, którzy mają największy wpływ na politykę świata - dodała dziennikarka.
Posłuchaj całej rozmowy z Krystyną Kurczab-Redlich w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Konsekwencje powrotu Nawalnego do Rosji: czołowy opozycjonista skazany na łagier. "Tam jest po prostu ciężko przeżyć"
- Putin. "Z łobuziaka wyrósł zbrodniarz"
- Sean Penn i Ben Stiller na "czarnej liście" Rosji. "Kreml nałożył na nich sankcję"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News