Newsy

Certyfikaty covidowe będą ważne krócej. Kiedy zmiana wejdzie w życie?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
gazeta.pl/TVN 24
TommasoT/Getty ImagesCertyfikaty covidowe będą ważne krócej

Zmieni się okres ważności certyfikatów covidowych wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, a także po trzeciej dawce. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, będą one obowiązywać nie przez rok, ale krócej. Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Certyfikat covidowy. Jak długo będzie obowiązywał?

Zmiana wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. Ważność unijnych certyfikatów covidowych zostanie skrócona do 270 dni. Wcześniej były one wystawiane na rok.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. 

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia
Dzień Dobry TVN

Aby przedłużyć ważność certyfikatu, potrzebne będzie szczepienie przypominające. Dodatkowa dawka będzie przedłużała ważność certyfikatu o kolejne 270 dni od dnia szczepienia.

Certyfikat covidowy. Dlaczego warto go mieć?

O tym, że certyfikaty covidowe będą ważne krócej, zdecydowała Komisja Europejska. Ministerstwo Zdrowia w swoim komunikacie przypomniało, że celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej i korzystania z usług w niektórych krajach.

Certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji moje IKP. Można też uzyskać pomoc w punkcie szczepień i poprosić o wydrukowanie papierowej wersji certyfikatu.

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości