Newsy

Straciła 42 członków rodziny w dwa lata. Wszyscy umarli na tę samą chorobę

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk,
wac//az
Źródło:
TVN24
Pogrzeb i trumna

Carol Schumacher przeżyła rodzinną tragedię. Kobieta straciła 42 bliskich w dwa lata. Wszyscy zachorowali i zmarli na COVID-19. Okazuje się, że pandemia znacząco wpłynęła na długość życia rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

USA. Straciła 42 członków rodziny

Carol Schumacher przeżyła prawdziwą tragedię. Kobieta wychowywała się Chilchinbeto, a jej rodzina należała do społeczności Nawahów, czyli rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Tego lata Carol powróciła tam, by opłakiwać śmierć aż 42 członków rodziny. Wszyscy zmarli na COVID-19.

Żałoba

O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Gdy udało jej się dotrzeć do rezerwatu Navajo Nation zobaczyła, w jakich warunkach żyli jej bliscy. Najbliższy szpital był daleko, a dojazd do placówki prowadził po drogach gruntowych. Jak czytamy w TVN24, wiele rodzin nie ma tam dostępu do bieżącej wody, ani tym bardziej, własnych środków transportów.

- Ludzie umierają zbyt młodo, ponieważ są porzuceni. Nie mają dostępu do lepszej opieki zdrowotnej - wyznała w rozmowie z "The New York Times".

Wysoka śmiertelność a pandemia

Według danych Centers for Disease Control and Prevention liczba przypadków zachorowań na COVID-19 wśród rdzennych Amerykanów była o połowę wyższa niż u białych. Okazuje się, że byli oni również bardziej narażeni na hospitalizację z powodu tej choroby, a nawet zgon.

Ponadto w ciągu dwóch lat pandemii średnia długość ich życia skróciła się o 6,5 lat, czyli do 65 lat. Co wpływa na tak wysoką śmiertelność? Między innymi wysoki wskaźnik cukrzycy wśród dorosłych czy otyłość. Do tego dochodzi również przestarzała infrastruktura szpitalna, niewystarczająca ilość personelu medycznego i brak odpowiednich finansów na opiekę zdrowotną.

To właśnie te czynniki miały przyczynić się do wysokich wskaźników infekcji i śmierci wśród rdzennych Amerykanów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat w TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk, wac//az

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Judy Burns / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości