Newsy

Jodie Foster otrzymała Honorową Złotą Palmą w Cannes: "Uosabia inteligencję, niezależność i potrzebę wolności"

Newsy

Jodie Foster - reżyserka, aktorka i producentka - dostała Honorową Złotą Palmę podczas 74. festiwalu w Cannes. To jedna z najbardziej prestiżowych w branży filmowej imprez na świecie. Jej tegoroczna, 74. edycja, rozpoczęła się we wtorek 6 lipca.

Jodie Foster otrzymała Honorową Złotą Palmę

Reżyserka, aktorka i producentka Jodie Foster otrzymała Honorową Złotą Palmę podczas 74. festiwalu w Cannes. Odebrała ją z rąk hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara na gali zorganizowanej w Grand Theatre Lumiere.

- To dla mnie zaszczyt, że będę mogła opowiedzieć o mojej przygodzie z kinem nowemu pokoleniu twórców - podkreśliła.

W maju 1976 r. - gdy "Taksówkarz" Martina Scorsese zdobył Złotą Palmę - Foster miała zaledwie 13 lat.

- Czterdzieści pięć lat później powraca na Croisette, by odebrać Złotą Palmę, tym razem dla siebie. Od 1976 r. jej filmografia łączy wysokie standardy z popularnością. Jodie dzieli swój czas między aktorstwo (zagrała blisko 50 ról) i reżyserię (zrealizowała cztery filmy fabularne). Na swoim koncie ma dwa Oscary - z 1989 r. za "Oskarżonych" Jonathana Kaplana i z 1992 r. za "Milczenie owiec" Jonathana Demme'a. Na planach spotykała się z takimi legendami branży jak Robert de Niro, Anthony Hopkins, Mel Gibson, Denzel Washington, David Fincher i Alan Parker - przypominają organizatorzy festiwalu w Cannes.

Cannes 2021 - Honorowa Złota Palma dla Jodie Foster

Jak przyznaje Jodie Foster, Cannes to festiwal, który "kompletnie odmienił jej życie i któremu wiele zawdzięcza".

- Pierwszy pobyt na Croisette był dla mnie kluczowym momentem. Zawsze marzyłam, by zaprezentować tu mój film. Cannes jest festiwalem kina autorskiego, honoruje artystów. Bardzo to doceniam - powiedziała laureatka dwóch Oscarów.

Prezes festiwalu Pierre Lescure zaznaczył, że Foster sprawiła wszystkim niesamowity prezent, zgadzając się świętować powrót imprezy.

- Jej aura jest niezrównana. Uosabia nowoczesność, promienną inteligencję, niezależność i potrzebę wolności - zwrócił uwagę Lescure.

Cannes 2021 - film otwarcia

Tegoroczny 74. festiwal w Cannes trwa od 6 do 17 lipca. Zainaugurował go pokaz "Annette", pierwszego anglojęzycznego filmu Leosa Caraxa. To rozgrywająca się w Los Angeles opowieść o piosenkarce i komiku stand-upowym, których życie odmieniają narodziny córki. Obraz powalczy o Złotą Palmę.

Oprócz "Annette" w konkursie głównym zobaczymy 23 filmy, wśród nich "Flag Day" Seana Penna, "A Hero" Asghara Farhadiego, "Three Floors" Nanniego Morettiego i "The French Dispatch" Wesa Andersona. W gronie tytułów nominowanych do najważniejszej nagrody znalazły się też m.in. najnowsze dzieła François Ozona, Nadava Lapida, Kiriłła Sieriebriennikowa, Jacquesa Audiarda i Apichatponga Weerasethakula.

Cannes 2021 - jury

Przewodniczącym jury konkursu głównego jest amerykański reżyser, scenarzysta, producent i aktor Spike Lee. Twórca miał pełnić tę funkcję już w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa odwołano imprezę. W jury zasiadają francusko-senegalska reżyserka i scenarzystka Mati Diop, kanadyjsko-francuska piosenkarka Mylene Farmer, amerykańska aktorka Maggie Gyllenhaal, austriacka reżyserka i scenarzystka Jessica Hausner, francuska aktorka Melanie Laurent, brazylijski reżyser, producent i scenarzysta Kleber Mendonca Filho, francuski aktor Tahar Rahim oraz południowokoreański aktor Song Kang-ho.

Jodie Foster pobrała się ze swoją partnerką. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Justyna Steczkowska o planach muzycznych i śmierci mamy: "To było wzruszające i pełne miłości odejście na drugą stronę"

Sentymentalna podróż Renaty Dancewicz. "Jadłam na kredyt, bo nie miałam pieniędzy"

Metamorfoza Małgorzaty Rozenek-Majdan. Jak bardzo zmieniła się od czasów "Perfekcyjnej pani domu"?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości