Newsy

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii? To ostatni moment na składanie wniosku o status osiedlonego

Newsy

Moment RFGetty Images

Na zalegalizowanie pobytu po brexicie został zaledwie miesiąc. Z dniem 30 czerwca mija termin składania wniosków o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii. Spóźnienie grozić może deportacją. Szacuje się, że nawet 150 tys. obywateli Unii Europejskiej może nie zdążyć ze złożeniem do tego czasu odpowiednich dokumentów.

Wnioski o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii

Tego terminu pilnować powinny wszystkie osoby zamieszkujące na Wyspach. Jak się okazuje, o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii wystąpiło już ponad 5 mln osób. Brytyjska komisja parlamentarna, która zajmuje się losem obywateli UE po brexicie spekuluje jednak, że około 150 tysięcy obywateli może nie zdążyć do 30 czerwca ze wszelkimi formalnościami. Co dalej? W przypadku spóźniania osoby te napotkać mogą się z wieloma trudnościami dotyczącymi zamieszkania, zatrudnienia, w najgorszym wypadku może się to zakończyć deportacją.

- To urzędnik imigracyjny na granicy decyduje o tym, kogo wpuszcza, a kogo nie wpuszcza – wskazuje pan Mateusz, mieszkaniec Wysp podczas rozmowy z dziennikarzem TVN24.

Zdaniem ekspertów wielu ludzi może nie złożyć wniosków ze względu na brak koniecznych dokumentów potwierdzających ciągłość pobytu w Wielkiej Brytanii. Innym czynnikiem może być brak wiedzy o nadchodzących terminach. Brytyjski minister do spraw przyszłych granic i imigracji apelował:

Przez ten miesiąc chcemy dotrzeć do wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli wniosków. To naprawdę ostatni moment. Trzeba się spiąć. A jeśli ktoś potrzebuje pomocy, może ją znaleźć w Internecie, zadzwonić do nas lub do wielu organizacji, z którymi współpracujemy

- wyjaśnił Kevin Foster.

Co daje status osoby osiedlonej?

Status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie (31 grudnia 2020 roku) daje obywatelom państw UE prawo do legalnego mieszkania w Wielkiej Brytanii oraz zachowani nabytych praw. Mianowicie, osoby te będą miały możliwość podjęcia pracy z Wielkiej Brytanii, korzystania z publicznej służby zdrowia NHS, podejmowania nauki lub kontynuowania studiów, a także po spełnieniu określonych warunków będą mogły korzystać z funduszy publicznych takich jak zasiłki i świadczenia emerytalne.

Co więcej, rodzaj przyznanego statusu uzależniony jest od długości pobytu na Wyspach. Status osoby osiedlonej nadawany jest osobom, które w Wielkiej Brytanii nieprzerywanie mieszkały minimum pięć lat. W pozostałych przypadkach nadawany będzie tymczasowy status, który po upływie odpowiedniego czasu będzie można zmienić.

Więcej informacji dotyczących brexitu na portalu TVN24.

Zobacz wideo: Brexit a jazda "anglikiem". Zmiany w rejestracji pojazdów z Wielkiej Brytanii

Zobacz także:

Brexit staje się faktem. "Będzie drożej" - czego jeszcze obawiają się Polacy w Wielkiej Brytanii?

Brexit staje się faktem. Przeciwnicy robią, co mogą, by go powstrzymać

Jeffrey Archer: "Brexit bez porozumienia byłby niedobry dla Polski i Wielkiej Brytanii"

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości