Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy? "To nas uchroni i zmniejszy ryzyko porażenia"

Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy? "To nas uchroni i zmniejszy ryzyko porażenia"
Burze nad Polską - czy wciąż grożą nam nawałnice?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Coraz częściej otrzymujemy alerty RCB ostrzegające przed burzami. Pojawiają się nie tylko obfite opady deszczu czy porywiste wiatry, ale również i grad. Czy to efekt zmieniającego się klimatu? Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie burzy? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Grzegorz Walijewski, synoptyk, hydrolog IMGW-PIB oraz Piotr Szuster, łowca burz.
Kluczowe fakty:
  • Pod koniec kalendarzowej wiosny oraz podczas lata w Polsce występuje najwięcej burz.
  • Czy intensywne opady deszczu i silne podmuchy wiatru, które pojawiają się podczas burz, są normą?
  • Sprawdź, jak zmiana klimatu wpływa na pogodę i co należy zrobić podczas burzy, by być bezpiecznym i nie narazić się na porażenie piorunem.

Burze nad Polską

W Polsce szczyt sezonu burzowego przypada na okres wakacyjny, czyli czerwiec i lipiec i sierpień. To czas, kiedy występuje najwięcej dni z burzami w skali roku.

- Właśnie weszliśmy w taki okres, kiedy burze są coraz częściej obserwowane nad naszymi głowami. Okazuje się, że burze stają się coraz bardziej niebezpieczne. Towarzyszące im zjawiska są gwałtowne, silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu. W krótkim czasie potrafi spaść tyle deszczu, ile w ciągu całego miesiąca. Ale też właśnie grad. Te gradziny - często ich średnica przekracza 2-3 cm. Jeszcze kiedyś, jak powiedzieliśmy, że 2-3 cm to było "wow", a teraz to już właściwie jest norma. Tak że czerwiec to jest miesiąc, kiedy takie prawdziwe letnie burze, to jest na nie czas - powiedział Grzegorz Walijewski.

Czy anomalie pogodowe nie tylko w Polsce, ale również i w Europie, które ostatnio wystąpiły, są dowodem na to, że zmiany klimatyczne postępują?

- Burze są naturalnym procesem, to nie jest coś nowego. (...) Natomiast faktycznie wraz ze zmianą klimatu widzimy, że tych zjawisk niebezpiecznych jest coraz więcej, ale też te zjawiska towarzyszące burzom. To jest duże niebezpieczeństwo. Co chwilę wydajemy ostrzeżenia i to nie jest pierwszy, drugi stopień, ale nawet trzeci stopień. Informujemy społeczeństwo o tym, więc widać, że jest tego coraz więcej, a zmiana klimatu na pewno ma tutaj duże znaczenie - wskazał synoptyk.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas burzy?

Jest kilka mitów związanych z burzą, które warto obalić. Jak powiedział Piotr Szuster, łowca burz, metalowe przedmioty jak pierścionki, ale też telefony, nie przyciągają piorunów.

- To bzdura. Tak naprawdę telefon jest urządzeniem, które może uratować życie, ponieważ pozwala wezwać pomoc w przypadku uderzenia piorunem. Metalowe obrączki, łańcuszki nie przyciągają pioruna. Niemniej jednak w momencie, w którym ten piorun uderzyłby blisko nas, może on wyindukować w takich przedmiotach prąd elektryczny i może dojść do porażenia. Natomiast same w sobie te przedmioty nie są w stanie spowodować uderzenia wyładowania atmosferycznego - podkreślił Szuster.

Kiedy nadchodzi burza, co należy zrobić, aby zachować bezpieczeństwo?

- Przede wszystkim szukać schronienia. To mogą być budynki, mogą być to pojazdy. Pojazd jest bardzo bezpiecznym przedmiotem, w którym nie może dojść do porażenia w trakcie uderzenia wyładowania atmosferycznego. Jeśli jesteśmy na otwartej przestrzeni, złapie nas burza, nie mamy gdzie się schować, powinniśmy przykucnąć, złączyć stopy i osłonić głowę rękoma. To uchroni nas, zmniejszy ryzyko porażenia wyładowaniem atmosferycznym.

A jak należy się zachować, będąc na wycieczce w górach lub w lesie?

- Bardzo ważne, jeśli jesteśmy w górach, jesteśmy grupą, zwiedzamy, powinniśmy się rozproszyć po jak największej powierzchni, tak aby cała grupa nie została jednocześnie porażona. Dodatkowo w górach powinniśmy się nieco odizolować od tego podłoża, ponieważ mokre, skaliste podłoże dużo lepiej przewodzi prąd po powierzchni i dużo bardziej sprzyja porażeniom. Jeśli jesteśmy w lecie, to powinniśmy jak najszybciej go opuścić, dlatego że w momencie, w którym dojdzie do gwałtownego porywu wiatru, co może zdarzyć się w przypadku burzy, drzewa prawdopodobnie położą się od razu na nas. Las nie jest bezpieczny - wyjaśnił łowca burz.

Dalszą część rozmowy znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości