Nie żyje polska pisarka i piosenkarka. "Kochaliśmy Panią za optymizm, siłę ducha oraz nadzieję"

Świece
Barbara Rybałtowska nie żyje. Autorka słynnej sagi "Bez Pożegnania" miała 89 lat
Źródło: Rafa Jodar/Getty Images

Barbara Rybałtowska - pisarka, aktorka, piosenkarka, malarka i autorka tekstów - zmarła w wieku 89 lat. Jej utwory śpiewały m.in. Halina Kunicka, Sława Przybylska czy Regina Pisarek. O śmierci twórczyni ośmiotomowej sagi "Bez Pożegnania" poinformował portal rynek-ksiazki.pl.

Dalsza część tekstu pod wideo:

Żałoba

DD_20220407_Ewart_REP

Żałoba

DD_20220407_Ewart_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Barbara Rybałtowska nie żyje. Miała 89 lat

W piątek, 14 lutego br. na portalu rynek-ksiazki.pl pojawiła się informacji o śmierci pisarki:

Nie żyje Barbara Rybałtowska – autorka słynnej sagi "Bez Pożegnania", powieści m.in. "Kuszenie Losu" i "Romanse w Paryżu", biografii m.in. "Barbara Brylska w najtrudniejszej roli".

Wydawnictwo Axis Mundi opublikowało w mediach społecznościowych pożegnalny post.

- Z wielkim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Rybałtowskiej – wyjątkowej autorki i wyjątkowego człowieka. Pani Barbara była jednym z pierwszych twórców współpracujących z Axis Mundi. Jej dzieła przyczyniły się do powstania naszego wydawnictwa i zawsze będą pamiętane jako nieoceniony wkład w literaturę polską - czytamy.

- Pani Barbaro, kochaliśmy wszyscy Panią za optymizm, siłę ducha oraz nadzieję, jaką daje naszym sercom lektura Pani książek. I taką też Panią zapamiętamy: uśmiechniętą i silną. Prącą uparcie naprzód. Wbrew przeciwnościom, których los Pani nie szczędził. Niepoddającą się i walczącą do samego końca - dodano we wpisie.

Barbara Rybałtowska - życiorys

Barbara Rybałtowska urodziła się w 1936 r. Jako dziecko podczas II wojny światowej została wraz z matką wywieziona na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran i Ugandę wróciła do Polski. Przeżycia z tego okresu posłużyły jej za kanwę ośmioczęściowej sagi "Bez Pożegnania", którą zaczęła pisać już w latach 60., zachęcona przez Jana Brzechwę.

- Historia bohaterek sagi ściśle splata się z doświadczeniami autorki, choć – jak podkreśla – nie jest to jej biografia, lecz opowieść literacka, bazująca również na losach innych Polaków. To historia, która chwyta za serce, i – jak powiedział reżyser "Nocy i dni" Jerzy Antczak – gotowy scenariusz filmowy - napisano na stronie wydawnictwa Axis Mundi.

Barbara Rybałtowska była nie tylko pisarką, lecz i aktorką, piosenkarką, malarką, autorką tekstów piosenek, z których najbardziej znaną jest "Nie warto było" z repertuaru Reginy Pisarek. Jej piosenki śpiewali również m.in. Halina Kunicka, Sława Przybylska, Marianna Wróblewska i Andrzej Rosiewicz.

Debiutowała w latach 50. w Studenckim Teatrze Satyryków. W latach 1958-1964 była zatrudniona w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze" jako tancerka-śpiewaczka. W latach 60. i 70. śpiewała cygańskie i rosyjskie romanse w Paryżu, m.in. w słynnych kabaretach Rasputin, Szeherezada i Carewicz, a w Polsce pracowała m.in. w warszawskim Teatrze Syrena. Występowała w audycji Programu I Polskiego Radia "Podwieczorek przy mikrofonie" i na estradach całej Polski.

W swoim dorobku literackim oprócz powieści (m.in. "Kuszenie Losu" i "Romanse w Paryżu") Rybałtowska miała również przekłady literatury rosyjskiej. Napisała dwie sztuki teatralne "Próba u Poli Negri" (monodram muzyczny w dwóch aktach z piosenkami Poli Negri) oraz "Fantazja Rybałtowska" (sztuka nawiązująca do staropolskiej tradycji Rybałtów).

W latach 70. często publikowała wywiady z gwiazdami w piśmie "Synkopa". Prowadziła też program "Mikrofon i Pióro", w którym przeprowadzała rozmowy z największymi aktorami i piosenkarzami polskiej sceny (m.in. z Danielem Olbrychskim, Niną Andrycz, Krzysztofem Kolbergerem czy Ireną Santor).

Opublikowała również cztery biografie popularnych postaci polskiej sceny i estrady: "Barbara Brylska w najtrudniejszej roli" (1993), "Barbara Wrzesińska przed sądem" (1994), "Iga Cembrzyńska: sama i w duecie" (1997) i "Irena Jarocka" (1976).

Działa w zarządzie Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Była też członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości