Zmarł Ireneusz Kowalewski. "Świat jazzu okulał"

Zmarł Ireneusz Kowalewski
Zmarł Ireneusz Kowalewski
Źródło: GettyImages/SimpleImages

Nie żyje Ireneusz Kowalewski, człowiek instytucja polskiego jazzu. Zmarł na skutek choroby nowotworowej w wieku 70 lat. - Nie wiem, jak sobie poradzimy bez Irka i jaki będzie łódzki świat jazzu - tlumaczył Michał Wentland, wiceprezes Stowarzyszenia Jazzowego Melomani.

Krzysztof Mroczka

Krzysztof Mroczka
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie żyje Ireneusz Kowalewski

W mediach pojawiła się smutna wiadomość. Nie żyje Ireneusz Kowalewski. Człowiek instytucja polskiego jazzu zmarł we wtorek 11 lutego 2025 r. późnym wieczorem w wieku 70 lat na skutek choroby nowotworowej. Kowalewski był prezesem Stowarzyszenia Jazzowego "Melomani" i twórcą nagród Grand Prix Jazz Melomani 

- Nie wiem, jak sobie poradzimy bez Irka i jaki będzie łódzki świat jazzu bez +Kowala+. Będzie istniał i mam nadzieję, będzie wchodził na fajne obroty, ale w tym momencie świat jazzu okulał - powiedział w rozmowie z PAP-em Michał Wentland, wiceprezes Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, wieloletni współpracownik Kowalewskiego.

Ireneusz Kowalewski walczył z nowotworem

Michał Wentland dodał również, że Ireneusz Kowalewski zrobił wiele dla polskiego jazzu. - Nikt nie jest w stanie przygotować sobie prostej formułki. Przecież o życiu +Kowala+ można napisać książkę. O początkach związanych z rockiem i jego wędrówce w kierunku jazzu. Jedno powie o nim każdy - zawsze był sobą - powiedział. Prezesa Stowarzyszenia Jazzowego "Melomani" pożegnał m.in. Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". - Dzisiaj w nocy myślałem o Tobie. Od kilku dni czekałem, jak co roku o tej porze, na Twój telefon z wiadomością, że organizujesz kolejną edycję Grand Prix Jazz Melomani. Napisałeś nieprawdopodobną historię. Żegnaj, Irek - czytamy.

Stowarzyszenie, którego inicjatorem i twórcą oraz prezesem był Ireneusz Kowalewski, nawiązuje nazwą do legendarnego zespołu Melomani, który powstał w Łodzi w latach 50. ubiegłego wieku. Grali w nim m.in. Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Witold Sobociński, Andrzej Wojciechowski, Antoni Studziński, Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości